وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون اجتماعی وزارت بهداشت مطرح کرد:

سازمان‌های مردم‌نهاد، ارکان توسعه پایدار و برقراری عدالت اجتماعی

 

معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کار گروه توسعه سمن‌ها توسط انجمن‌های علمی گفت: سازمان‌های مردم‌نهاد از ارکان توسعه پایدار و برقراری عدالت اجتماعی در کشور هستند.


به گزارش وبدا، دکتر سید محمدهادی ایازی با اشاره به ضرورت اجتماعی شدن سلامت، اظهار داشت: مشارکت همگانی و بین‌بخشی دو مبحث مهم در راستای اجتماعی شدن سلامت و کاهش مشکلات سلامت مردم هستند.


دکتر ایازی تعداد سمن سلامت فعال حوزه سلامت را ۷۲۳ عدد برشمرد و افزود: ما در معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، بانک اطلاعات سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت را تشکیل داده و تلاش کرده‌ایم تا به توسعه کمی و کیفی سمن‌ها بپردازیم.


معاون اجتماعی وزیر بهداشت، تعداد کل سمن‌های کشور به نسبت جمعیت را در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته یا بسیاری از کشورهای دیگر، اندک دانست و افزود: اصل در فعالیت سمن‌ها، داوطلبانه بودن است و سمن‌ها باید غیرانتفاعی و غیرسیاسی باشند. سمن‌ها نهادهای مردمی‌هستند که صدای مردم را به گوش دولت می‌رسانند.


رییس شورای گسترش سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت با پرداختن به امر نظارت بر فعالیت سمن‌ها گفت: در حوزه سلامت، پرونده تشکیل سمن‌ها از طریق وزارت کشور به شورای گسترش سازمان‌های مردم‌نهاد وزارت بهداشت ارجاع می‌شود تا در مورد آن اظهارنظر انجام شده و عیار تخصصی و حرفه‌ای بودن آن، سنجیده شود.


دکتر ایازی ضمن برشمردن اقدامات انجام شده در حوزه مشارکت‌های اجتماعی حوزه سلامت، به تشریح برنامه‌های آینده آن پرداخت و گفت: یکی از برنامه‌های مهم گسترش فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت ملی، در نقاط کم‌برخوردار کشور است که در همین راستا سرای سمن‌های سلامت را شکل داده‌ایم. ایرانشهر و جیرفت از جمله جاهایی است که سمن‌سرا شکل گرفته و در جاهایی نیز تاسیس خواهد شد. در روزهای گذشته کلنگ ساخت نخستین سرای سمن‌های سلامت خیرساز در دزفول به زمین زده شد.


معاون اجتماعی وزیر بهداشت، افزود: از دیگر برنامه‌ها حضور سمن‌های مرتبط در شوراهای سیاستگذاری وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی واگذاری اختیارات غیرحاکمیتی سلامت به انجمن‌ها است.


معاون اجتماعی وزارت بهداشت در پایان با برشمردن انتظارات از انجمن‌های علمی در این حوزه گفت: انجمن‌ها و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها می‌توانند سازمان‌های مردم‌نهاد تخصصی و لازم را پایه‌گذاری کنند. همچنین با حضور در هیات مدیره‌ها، برنامه‌ها و همایش‌هایی که توسط این سمن‌ها برگزار می‌شود، از آنها حمایت کنند و یا به ارائه آموزش‌های تخصصی لازم به آن‌ها بپردازند و در برنامه و پروژه‌های تحقیقاتی با هم مشارکت داشته باشند. 


براساس این گزارش، داریوش آرمان، مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی نیز در این نشست ضمن قدردانی از معاونت اجتماعی وزارت بهداشت و اعتمادسازی متقابل با سمن‌ها گفت: با همراهی و هدایت دکتر ایازی و تیم معاونت، سمن‌ها توانسته‌اند به جایگاه خود در امر سلامت و تصمیم‌سازی دست یابند و در نشستی که چندی پیش برگزار شد، وزیر بهداشت و معاونان، به مدت چهارساعت نقطه نظرات انجمن‌ها را شنیدند و تصمیمات لازم گرفته شد.


 آرمان افزود: بیش از هزار دستگاه دیالیز پس از سال‌‌ها با پیگیری و درخواست انجمن و با حمایت وزارت بهداشت خریداری شده است که به چرخه درمان وارد می‌شود و این امر حاکی از وجود رویه مثبت و همکاری و همراهی در این زمینه است. 


دکتر مصطفی جمالی، مدیرکل سازمان‌های مردم‌نهاد وزارت بهداشت، نیز در این نشست درباره تعریف و چارچوب سمن‌ها گفت: در حال حاضر، روند تاسیس سازمان‌های مردم‌نهاد سرعت بخشیده شده است و انجمن‌ها در این مدت افزایش یافته اند، اگرچه این میزان افزایش کافی نیست. 


دکتر جمالی در پایان به تشکیل شبکه تشکل‌های فعال در حوزه‌های مختلف سلامت پرداخت و یادآور شد: شبکه‌های ملی تشکل‌های حوزه ایدز، اعتیاد، سرطان و توانبخشی توسط خود انجمن‌ها شکل گرفته و در بقیه موارد نیز تشکیل خواهد شد تا فعالیت‌ها منسجم‌تر و از موازی‌کاری نیز پرهیز شود. 


هشتمین نشست کارشناسی مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران روز پنج‌شنبه، ۱۹ مهر ۱۳۹۷ در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ١٩ مهر ١٣٩٧ - ١٨:١٤ / شماره خبر: ١٨٢١٦٧ / تعداد نمايش: 594

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج