وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در حاشیه افتتاح کلینیک ویژه شهید صالحی بابلسر:

لزوم تقویت نقش آفرینی بیمه های تکمیلی برای خدمات دندانپزشکی و ایجاد بیمه ویژه دندانپزشکی

وزیر بهداشت با اشاره به رونمایی از سامانه ارجاع دانشگاه علوم پزشکی مازندران، گفت: استقرار نظام ارجاع، یکی از آرزوهای دیرینه نظام سلامت است و باید به این هدف برسیم تا بیماران در مسیر تعیین شده توسط بیمه ها، خدمات مورد نیاز خود را از سطح یک در مراکز بهداشتی، معرفی به پزشک عمومی (که صف اول خدمت است) و در صورت تشخیص پزشک، ارجاع به سطوح بعدی یعنی متخصص و فوق تخصص و مراکز درمانی، دریافت کنند.


به گزارش وبدا، دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه افتتاح کلینیک ویژه تخصصی و فوق تخصصی شهید صالحی بابلسر اظهار داشت: هزینه های درمانی در کشور، بالا است و یکی از دلایل آن، عدم وجود نظام ارجاع در کشور است و بیمار به صورت نامحدود و مستقیما به متخصص یا فوق تخصص مراجعه و هزینه های زیادی را به بیمه ها و کشور، تحمیل می کند.


وزیر بهداشت، تصریح کرد: نظام ارجاع به کنترل هزینه ها و عدم فراموشی وضعیت بیمار کمک می کند و خوشبختانه نظام ارجاع در چندین نقطه از کشور در حال اجرا است. در برخی از استان ها مانند گلستان، پیشرفت های زیادی داشته ایم، اما در برخی استان ها مثل مازندران، این مسیر تازه شروع شده است. در عین حال اجرای نظام ارجاع در کشور چند مدل مختلف دارد که باید تجربه و بهترین مدل آن برای کشور، انتخاب شود.


دکتر هاشمی تاکید کرد: در حال حاضر، نظام ارجاع برای 23 میلیون نفر از مردم کشور وجود دارد، اما آرزو داریم که برای همه 83 میلیون نفر ایرانی، ایجاد شود و البته قدم اول اجرای نظام ارجاع، تشکیل پرونده الکترونیک سلامت است که با همکاری وزارت ارتباطات، دسترسی به اینترنت برای تمام مراکز بهداشتی در کشور، ایجاد می شود و خوشبختانه در حال حاضر برای 70 میلیون نفر از مردم ایران، پرونده الکترونیک سلامت، تشکیل شده است.


وزیر بهداشت یادآور شد: همزمان با تکمیل پرونده الکترونیک سلامت با توسعه زیرساخت های لازم مانند مراکز بهداشتی و درمانی و کلینیک های ویژه و استقرار متخصصان و فوق تخصص ها در این کلینیک ها، می توان امیدوار بود که ظرف چند سال آینده، نظام ارجاع به طور کامل در ایران، اجرایی شود.


دکتر هاشمی، گفت: اگر بتوانیم سالانه 10 میلیون نفر از مردم کشور را تحت پوشش نظام ارجاع قرار دهیم، موفقیت بزرگی در نظام سلامت داشته ایم.


وزیر بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص اقدامات وزارت بهداشت برای خدمات دندانپزشکی، بیان کرد: وزارت بهداشت تا امروز برای افراد کمتر از 14 سال، اقدامات لازم پیشگیرانه و بهداشتی در حوزه سلامت دهان و دندان را انجام داده و 40 میلیون خدمت برای دانش آموزان مقطع ابتدایی در سه مرحله انجام شده و ارائه این خدمات به دانش آموزان مقطع دبیرستان نیز، انجام خواهد شد.


دکتر هاشمی با اشاره به عدم پوشش بیمه ها برای خدمات تخصصی و فوق تخصصی دندانپزشکی، اظهار داشت: تصور نمی کنم که دولت با شرایطی که دارد، بتواند بیش از این، حمایتی از خدمات دندانپزشکی داشته باشد و البته یکی از هزینه های جدی درمانی مردم، هزینه خدمات دندانپزشکی است که باید بیمه های تکمیلی در این زمینه، نقش آفرینی بیشتری داشته باشند و مردم هم برای بیمه های تکمیلی و تجاری، هزینه کنند.


وزیر بهداشت، خاطرنشان کرد: در آمریکا هم، خدمات تخصصی و فوق تخصصی دندانپزشکی، تحت پوشش بیمه های پایه قرار ندارد و شاید یکی از دلایل آن، مراقبت بیشتر مردم از دندان های خود است و اگر بنا باشد کسی مسواک نزند و کارهایی که باید با چکش و انبردست انجام شود را با دندان انجام دهد، باید هزینه های آن را پرداخت کند. 


دکتر هاشمی با بیان اینکه اگر پیشگیری کنیم نباید هزینه چندانی برای ترمیم و تعویض دندان و خدمات فوق تخصصی پرداخت کنیم، افزود: نمی خواهم بگویم که حمایت های دولت و مجلس از خدمات دندانپزشکی، کافی است، اما باید واقع بین باشیم چون بعید به نظر می رسد که با توجه به نیازهای جدی برخی بیماران از جمله بیماران صعب العلاج، حمایت زیادی از خدمات دندانپزشکی شود.


وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم نقش آفرینی بیشتر بیمه های تکمیلی و یا ایجاد بیمه ویژه دندانپزشکی، یادآور شد: مردم قطعا از بیمه ویژه دندانپزشکی، استقبال خواهند کرد و راه اندازی این بیمه باید توسط بخش خصوصی انجام شود. اگر هر فردی بخشی از درآمد خود را برای بیمه کردن دندان های خود، پرداخت کند، در صورت نیاز به خدمات تخصصی و فوق تخصص می تواند این خدمات را دریافت کند.


دکتر هاشمی در پاسخ به سوالی درخصوص وضعیت داروهای بیماران خاص، گفت: در حال حاضر، مشکلی در این زمینه نداریم و پیش بینی های لازم انجام شده البته مهمترین مشکل شرکت های دارویی، نقدینگی است که امیدواریم با کمک سازمان برنامه و بودجه، این مشکلات برطرف شود. البته این به معنی افزایش بودجه نیست بلکه شرکت ها به دنبال مطالبات خود از بیمه ها هستند و اگر بیمه ها، مطالبات این شرکت ها را به موقع و نه به صورت اوراق مشارکت پرداخت کنند، مشکل آنها حل می شود./206

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ١٩ مهر ١٣٩٧ - ١٥:٢١ / شماره خبر: ١٨٢١٦٣ / تعداد نمايش: 542

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج