وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در آیین امضای تفاهم نامه با معاون علمی و فناوری رییس جمهور عنوان کرد:

اهمیت فناوری های نوین در افزایش رفاه مردم

وزیر بهداشت با اشاره به همکاری های فراوان علمی و پژوهشی بین وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: فناوری های نوین در جهت افزایش رفاه مردم و در دسترسی به خدمات و ارائه خدمات تشخیصی و درمانی، اهمیت بسیار زیادی دارد.
 
به گزارش وبدا، دکتر سیدحسن هاشمی در آیین امضای تفاهم نامه همکاری مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت با موضوع توسعه کسب و کارهای سلامت دیجیتال در کشور، اظهار داشت: متاسفیم که در کشور نتوانسته ایم در حوزه سلامت دیجیتال، فضاهای مناسبی را برای استعدادهای فراوان کشور ایجاد کنیم و فرصت ها از دست رفته است.
 
وزیر بهداشت، تصریح کرد: آنچه از فناوری در حوزه سلامت داریم، در حوزه درمان است، اما هنوز ارائه برخی خدمات به روش سنتی انجام می شود که هزینه بر بوده و زحمت بسیار برای مردم داشته و از سوی دیگر برای بیمه ها نیز، هزینه هایی به همراه دارد. 
 
دکتر هاشمی با اشاره به جلسات متعدد وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یادآور شد: حرکت های خوبی در حوزه فناوری آغاز شده که به رفاه و آسایش بیشتر مردم و کاهش هزینه های حوزه سلامت کمک می کند.
 
وزیر بهداشت با بیان اینکه مردم در نقاط مختلف کشور علاقه مند هستند و حق دارند که از امکانات مساوی برخوردار باشند و نباید همه امکانات در مراکز استان ها متمرکز نباشد، گفت: خدمات تصویربرداری، سی تی اسکن و MRI نقش مهمی در تشخیص بیماری ها دارد و تامین فضا و دستگاه از جمله اقداماتی است که در طرح تحول سلامت انجام شده است و دسترسی به امکانات مساوی دراین راستا حق مردم است.
 
دکتر هاشمی اضافه کرد: در طرح تحول سلامت، بیش از 24 هزار  بیمارستانی معادل بیش از یک چهارم کل تخت های بیمارستانی تاریخ کشور، بیش از 6 هزار مرکز بهداشتی در مناطق محروم و مرزی و حدود 3 تا 4 هزار میلیارد تومان تجهیزات پزشکی تامین شده است.
 
وزیر بهداشت با اشاره به تامین 500 دستگاه سونوگرافی در کشور، در 5 سال گذشته به ذکر نمونه ای از بکارگیری فناوری در حوزه سلامت پرداخت و گفت: ارائه خدمات سونوگرافی نیاز به رادیولوژیست دارد، در حالی که سالانه کمتر از 200 رادیولوژیست در کشور تربیت می شوند و چندین سال طول می کشد تا نیاز کشور، برطرف شود. اخیرا یک شرکت دانش بنیان با کمک دانشگاه علوم پزشکی اصفهان طرحی را ارائه کرده که در قالب آن، دیگر نیازی نیست که کنار هر دستگاه سونوگرافی، یک رادیولوژیست حضور داشته باشد.
 
دکتر هاشمی افزود: تربیت متخصص رادیولوژی که تحصیل آن از ابتدای دوران دانشجویی 12 سال به طول می انجامد، هزینه های زیادی دارد، این در حالی است که با طرح این شرکت دانش بنیان، افراد با گذراندن دوره آموزشی چند ماهه می توانند به ارائه خدمات بپردازند.
 
وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مراجعه بیش از 50 هزار نفر در سال به ستاد وزارت بهداشت، گفت: ابتدای مسئولیت ما، بیش از 70 هزار نفر به ستاد وزارت بهداشت مراجعه می کردند که این میزان باید کاهش توجهی پیدا کند و این آمار نشان می دهد که در استفاده از خدمات دیجیتال، عقب ماندگی هایی داریم.
 
دکتر هاشمی عملکرد وزارت بهداشت در حوزه تشکیل پرونده الکترونیک سلامت را مناسب دانست و اظهار داشت: باید در این حوزه نیز، اپلیکیشن هایی تعریف شود که خدمات را به راحتی در اختیار مردم قرار دهد.
 
وزیر بهداشت تاکید کرد: معاونت های وزارت بهداشت باید بپذیرند که سنت خوب است، اما در علم، مضر است و در مواردی که در حوزه هایی مانند دارو و آزمایش های پزشکی، ممکن است تعارض منافع وجود داشته باشد، باید مردم را اصل و ملاک، قرار دهیم.
 
دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: جامعه پزشکی و پیراپزشکی کشور با فناوری های نوین در حوزه سلامت بیگانه نیستند و شبانه روز از محصولات دانش بنیان با فناوری های نوین، استفاده می کنند، اما شاید نیاز باشد که در آیین نامه، بخشنامه ها و قوانین و مقررات، تجدید نظر کنیم، اما از سوی دیگر، در حوزه سلامت نیز با جان مردم سر و کار داریم و سخت گیری ها برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به مردم است. 
 
وزیر بهداشت به تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای 75 میلیون نفر از مردم کشور اشاره کرد و افزود: روزانه میلیون ها خدمت در حوزه سلامت ارائه و در بستر الکترونیک، ثبت می شود و در کسری از دقیقه می توانیم در رصدخانه وزارت بهداشت، این خدمات را رویت کنیم، اما برای توسعه سلامت دیجیتال، باید صبوری و البته پافشاری کنیم.
 
دکتر هاشمی یادآور شد: در حوزه سلامت از محصولات دانش بنیان و استارت آپ ها، حمایت های خوبی انجام شده و امضای این تفاهم نامه نیز برای تحکیم هم افزایی اقداماتی است که در وزارت بهداشت آغاز شده و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز به عنوان حامی دائمی، به این فرآیند اضافه می شود.
 
وزیر بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: امضای این تفاهم نامه به این معنی نیست که در حوزه سلامت، اقدامی انجام نشده و نباید متهم شویم که در وزارت بهداشت، همتی برای استفاده از دانش و فناوری وجود نداشته بلکه به یاد دارم که سی و چند سال پیش که تازه کامپیوتر به کشور وارد شده بود، به نفرات اول کنکور یک کامپیوتر فیلیپس با وزن بیش از 10 کیلوگرم می دادند. البته در حوزه فناوری نیز بسیاری از فعالان و صاحبان دانش و فناوری، پیشینه پزشکی دارند./ ۲۰۶

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١٧ مهر ١٣٩٧ - ١٥:٥٦ / شماره خبر: ١٨٢٠٩٣ / تعداد نمايش: 350

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج