وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در مهاباد:

تحولات جدی بهداشت و درمان در استان آذربایجان غربی در 5 سال گذشته

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: حوزه بهداشت و درمان استان آذربایجان غربی در ۵ سال گذشته تحولات جدی داشته است.
به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه افتتاح درمانگاه تخصصی بیمارستان امام خمینی (ره) شهرستان مهاباد در جمع خبرنگاران گفت: در این سفر،  ۱۰۸ پروژه در استان آذربایجان غربی به بهره‌برداری رسید که ۸ پروژه در شهرستان مهاباد و در حوزه بهداشت و درمان است. همچنین امروز نیز مجتمع آموزش عالی سلامت تعیین تکلیف می‌شود.
وی افزود: از وظایف مهم حکومت‌ها تامین امنیت و مراقبت از سلامت انسان هاست؛ از دولت و مجلس سپاسگزاریم که سلامت را جزء اولویت‌های اصلی خود قرار داده اند.
وزیر بهداشت با اشاره به تحولات جدی حوزه بهداشت و درمان استان آذربایجان غربی در پنج سال گذشته، اظهار کرد: مردم هم این موضوع را تایید می کنند و آن را به واقعیت نزدیک می دانند.


تبدیل مهاباد به یکی از قطب‌های پزشکی غرب کشور
دکتر هاشمی با اشاره به این که کلنگ بیمارستان بزرگی در مهاباد زده شد، گفت: امیدواریم در سال‌های آینده اعتبار مورد نیاز احداث این بیمارستان پیش‌بینی شود، همچنین بخش خدمات تصویربرداری برای بیماران سرطانی و صعب العلاج در نظر گرفته شده است. آنچه وزارت بهداشت برای مهاباد در نظر دارد، این است که حتما به یکی از قطب‌های مهم پزشکی در غرب کشور تبدیل شود؛ برای تحقق این امر باید زیرساخت‌های انجام اعمال پیچیده قلب، مغز و هر آنچه که برای این جمعیت لازم است، مهیا شود.
وی ادامه داد: با رشد جمعیتی که مهاباد داشته است، انتظار می‌رفت که بیمارستان آن در ۴۰ سال گذشته با سرعت بیشتری راه اندازی می‌شد. امیدواریم قضای آنچه قبلا انجام نگرفته را به جا بیاورند و در بودجه سالیانه اعتبار خوبی برای احداث بیمارستان مهاباد ببینند؛ بیمارستان ۳۵۰ تختخوابی ۳۵۰ میلیارد هزینه ساخت و تجهیزات دارد و باید در اعتبارات سالیانه پیش بینی شود تا به سرنوشت مشابه پروژه‌های دیگر دچار نشود.
وزیر بهداشت ادامه داد: در سال‌های قبل از انقلاب، کلنگ احداث بیمارستانی در پیرانشهر  زده شده و رییس جمهور دولت نهم و دهم نیز مجددا کلنگ آن را زده بود، اما بیمارستان هیچگاه ساخته نشد، درحالیکه از سال ۹۳ بیمارستانی در این استان درحال احداث است و ۶۴ درصد پیشرفت دارد. مردم دوست دارند به وعده‌ای که به آنها داده شده به سرعت عمل شود؛ بنابراین بخشی از کار که مربوط به وزارت بهداشت می‌شود، مطالعات پروژه و شروع عملیات اجرایی در سال جاری است. اما امیدواریم وضعیت درآمد دولت با تحریم‌ها آسیب چندانی نبیند و این بیمارستان با سرعت قابل قبولی به بهره‌برداری برسد.


کیفیت داروهای داخلی کمتر از خارجی نیست
وی در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر وضعیت دارویی کشور، گفت: بر مبنای واردات مواد اولیه و دارو، تصور می کنیم تا پایان مهرماه کل داروی مورد نیاز کشور و مواد اولیه را تامین کنیم.
دکترهاشمی افزود: مجلس و دولت از تخصیص  ارز برخی اقلام دارویی که مشابه تولید داخل آن وجود دارد، حمایت نمی کنند؛ طبیعی است که اگر بخش خصوصی تشخیص دهد واردات آن دارو با ارز آزاد مقرون به صرفه است، می تواند آن را وارد کند، بنابراین ممکن است مشکلاتی را برای واردات داشته باشند، اما پیشنهاد من این است که مردم در صورت تایید پزشک معالج، از نوع ایرانی این داروها استفاده کنند تا ضمن کم شدن زحمت بیماران،به راحتی دارو را تامین کنند، چراکه کیفیت داروهای داخلی در اکثر موارد کمتر از داروهای خارجی نیست.


تلاش می‌کنیم حوزه سلامت کمترین مشکل را در تحریم داشته باشد
وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگاران مبنی بر وضعیت بازار دارویی با شروع مرحله بعدی تحریم‌ها، گفت: تحریم ها اثر خود را گذاشته است، در بخش دارو دولت با همکاری وزارت خارجه، بانک مرکزی، گمرک، وزارت صنعت معدن و تجارت و بهداشت و درمان کمک می‌کند که مشکلات کمتری ایجاد شود، اگرچه گفته می شود تحریم مشمول دارو نیست، اما واقعیت این است که اثر گذار خواهد بود. ما را برای این منصوب کرده‌اند که اثر تحریم ها را به حداقل برسانیم.

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٠ شهريور ١٣٩٧ - ١٢:٢٩ / شماره خبر: ١٨١٠٢٣ / تعداد نمايش: 316

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج