وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون اجتماعی وزارت بهداشت در سومین همایش توجیهی- مشورتی معاونت اجتماعی در کرمانشاه:

ضرورت همراهی شبکه‌های بهداشتی- درمانی برای اجتماعی شدن سلامت

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، با تاکید بر مشارکت مردمی در حوزه سلامت گفت: ارتقای سواد سلامت، همکاری‌های بین‌بخشی و عدالت در سلامت از مفاهیم اجتماعی شدن سلامت است.

به گزارش وبدا، دکتر سید محمدهادی ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت در سومین همایش توجیهی- مشورتی معاونت اجتماعی کلان منطقه سه در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ضمن بیان این مطلب افزود: هم‌اکنون ۹۰۰ خیریه سلامت و ۷۰۰ سازمان مردم‌نهاد سلامت در کشور فعال هستند که در توانمند کردن مردم و توسعه زیرساخت‌های حوزه سلامت موثرند.
دکتر ایازی افزود: نقش سمن‌ها و کانون‌ها، بنگاه‌های اقتصادی، انجمن‌های خیریه، نهادهای عمومی و سازمان‌های دولتی در حوزه سلامت، بسیار حائز اهمیت است.
 وی همچنین گفت: در گذشته تنها ۱۱ همراه‌سرا در کشور وجود داشت که ظرف چند سال گذشته به ۷۰ همراه‌سرا افزایش یافته است و باید به سمتی پیش برویم که در مجاورت هر بیمارستان یک همراه‌سرا ایجاد شود.
دکتر ایازی با پرداختن به ضرورت اجتماعی شدن همه حوزه‌های نظام سلامت اعم از درمان، بهداشت، آموزش و پژوهش، گفت: این امر با مشارکت مردمی و بین‌بخشی در امر سلامت روی خواهد داد و باید بتوانیم از ظرفیت‌های گوناگون اجتماعی موجود در راستای سلامت همگانی و اجتماعی استفاده کنیم.
معاون اجتماعی وزارت بهداشت افزود: ظرفیت‌های مردمی در عرصه سلامت و فعالیت اجتماعی بسیار مهم است و می‌بایست ارزش سمن‌ها، خیران و موسسات خیریه و انجمن‌ها را درک کرد.
دکتر ایازی با تاکید بر همکاری‌های بین‌بخشی گفت: تفاهم‌نامه‌های گوناگونی با دستگاه‌‌های گوناگون در راستای سلامت تدوین و امضا شده است و بنگاه‌‌های مالی و اقتصادی می‌بایست به مسئولیت اجتماعی خود در عرصه سلامت پای‌بند باشند.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، عدالت در سلامت را برای اجتماعی شدن امری مهم تلقی کرد و گفت: در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی ۶۹ شاخص برای عدالت در سلامت تعریف شده است. برای ارتقای سلامت باید موضوع آموزش و فرهنگ‌سازی را جدی گرفت.

وی افزود: استفاده از ظرفیت‌های هنر و هنرمندان در راستای فرهنگ‌سازی مهم است و موسسه آوای هنر سلامت به همین منظور راه‌اندازی شده است.
دکتر ایازی ادامه داد: خوشبختانه در شورای فرهنگ عمومی کشور، سند ارتقای فرهنگ سلامت تصویب شد و کارگروه‌های ملی و استانی آن به زودی شکل خواهد گرفت.


وی افزود: از جمله مواردی که در پی آن هستیم و در تمام کشور در حال راه‌اندازی می باشد، کانون‌های سلامت محلات است. در واقع از حضور گسترده و تاثیرگذار مردم برای سلامت بهره گرفته می‌شود. کانون سلامت محله و مجمع سلامت در سطوح محله تا ملی برای شنیدن صدای مردم و مشارکت همگانی شکل گرفته است.


معاون وزیر بهداشت با تاکید بر دستاوردهای مجمع سلامت در سطوح گوناگون آن، گفت: رییس جمهور در نخستین مجمع ملی سلامت تاکید کردند که پرداختن به سلامت وظیفه همه دستگاه‌ها ست و همه باید مسئولیت‌پذیر باشند.


دکتر ایازی در پایان از شبکه‌های بهداشتی- درمانی به عنوان متولی سلامت در شهرستان‌ها خواست در راستای اجتماعی شدن سلامت پی‌گیر مسایل خیران، سمن‌ها، مددکاری اجتماعی، کانون‌های سلامت محله، مجمع سلامت شهرستان، کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان و آموزش و ارتقای سلامت باشند.


براساس این گزارش، دکتر مرادی، رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، در سومین همایش توجیهی- مشورتی معاونت اجتماعی در کلان‌منطقه سه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، ضمن ابراز خرسندی از میزبانی این همایش گفت: از ایجاد شبکه‌ها و نظام بهداشتی و اجتماعی کردن سلامت به عنوان نقاط عطف حوزه سلامت کشور یاد می‌شود.


دکتر مرادی با تاکید بر  لزوم مشارکت آگاهانه و داوطلبانه مردم، افزود: ارتباط ساختارمند بین مردم و دستگاه‌های اجرایی، اجرای عدالت در سلامت، اجرا شدن نظام شبکه در اجتماعی شدن سلامت و گسترش آن، خودمراقبتی، توسعه حوزه مددکاری اجتماعی و مشارکت خیرین در سلامت از عوامل مهم اجتماعی شدن سلامت است.

 

تحلیل آماری کمک‌های مردمی در زلزله کرمانشاه ثابت کرد که اعتماد عمومی به دولت کاهش نیافته است

همچنین دکتر  محمد نصیری، مدیرکل خیرین و موسسات خیریه سلامت، در سومین همایش توجیهی- مشورتی معاونت اجتماعی در کلان‌منطقه سه دانشگاه‌های علوم پزشکی درباره اقدامات معاونت اجتماعی وزارت بهداشت در راستای ارتقای سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی گفت: علی‌رغم طرح این موضوع در رسانه‌ها که پس از زلزله کرمانشاه، اعتماد عمومی به دولت کاهش پیدا کرده است و مردم کمک‌های مالی خود را در سبد سلیبریتی‌ها و ورزشکاران و چهره‌های سیاسی واریز کردند، اما نتایج و آنالیز یافته‌ها پس از زلزله، عکس این مطلب را نشان می‌دهد.

دکتر نصیری ادامه داد: مثلا دفتر خیرین وزارت بهداشت درست در روزهای اول پس از زلزله و در حضور وزیر بهداشت از موسسات خیریه مردمی برای ساخت و تجهیز مراکز درمانی و بیمارستانی دعوت کرد و در همین زمینه ۱۲۰ میلیارد تومان تعهد مشارکت برای مناطق زلزله‌زده جذب شد.

مدیرکل خیرین و موسسات خیریه سلامت با اشاره به پروژه‌های مختلف مردمی و خیرساز بهداشتی و درمانی و پیشرفت آن‌ها در مناطق زلزله‌زده گفت: مبالغ تخصیص‌یافته فقط از ۲ نهاد دولتی بالغ بر یک‌صد میلیارد تومان بوده است، حال آن که کلیه کمک‌های سلیبریتی‌ها مجموعا حدود ۳۰ میلیارد تومان می‌شود.

گفتنی است این همایش یک روزه در کرمانشاه و با حضور روسا، معاونان اجتماعی و بهداشت و مدیران شبکه‌های بهداشتی- درمانی کلان ‌منطقه سه کشور در حال برگزاری است و چهار کارگاه تخصصی با تسهیلگری مدیران کل و ستادی معاونت اجتماعی وزارت بهداشت برگزار خواهد شد. /230/01

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ١٧ مرداد ١٣٩٧ - ١٠:٤٧ / شماره خبر: ١٧٩٦٩٨ / تعداد نمايش: 550

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج