وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سخنگوی وزارت بهداشت عنوان کرد:

توسعه صادرات تجهیزات پزشکی از 24 میلیون دلار به 240 میلیون دلار

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که ما قصد توسعه صادرات در زمینه تجهیزات پزشکی از  24 میلیون دلار به 240 میلیون دلار را داریم و برای گسترش صادرات، ایزو ۱۷۰۲۵ را نیز کسب می‌ کنیم، افزود: در شرایط فعلی ارز، برخی شرکت‌ ها فشار می ‌آورند که تجهیزات زیبایی یا انواع لیزرهای پوستی را وارد کنند و زمانی که اعلام می کنیم این موارد جزو اولویت ها نیست، جوسازی می ‌کنند که وزارت بهداشت به فکر سلامت مردم نیست، در حالی که توجه ما به سلامتی مردم و اولویت ها است.
 
به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری با تاکید بر این که ملاحظات کلی اقتصادی و قانونی در مورد تحریم ها توسط مسئولین مربوطه اعلام خواهد شد و وزارت بهداشت در مورد اینگونه مسائل اظهار نظر نخواهد کرد، گفت: راه‌ های متعددی را ‏برای مقابله با تحریم ها در نظر داریم و برای بدترین شرایط نیز آماده هستیم، اما بازگو نمی کنیم، چراکه رژیم فعلی خبیث آمریکا در تمام موارد می‌ خواهد به ملت ایران آسیب برساند.
 
 
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که به هر ‏حال بخش زیادی از تولیدات دارویی کشور داخلی است، تصریح کرد: با وجود اینکه در بخش تجهیزات پزشکی نیز به ما فشار می ‌آورند، حتی یک ‏شرکت آمریکایی با ما قرارداد بسته که بخشی از محصولات و ملزومات مهم تجهیزات پزشکی خود را در ایران تولید کند. 
 
دکتر حریرچی با بیان این که ما قصد توسعه صادرات در زمینه تجهیزات پزشکی از  24 میلیون دلار به 240 میلیون دلار را داریم و برای گسترش صادرات، ایزو ۱۷۰۲۵ را نیز کسب می‌ کنیم، افزود: در شرایط فعلی ارز، برخی شرکت‌ ها فشار می ‌آورند که تجهیزات زیبایی یا انواع لیزرهای پوستی را وارد کنند و زمانی که اعلام می کنیم این موارد جزو اولویت ها نیست، جوسازی می ‌کنند که وزارت بهداشت به فکر سلامت مردم نیست، در حالی که توجه ما به سلامتی مردم و الویت ها است. 
 
 
وی در مورد مصرف مکمل ها گفت: از نظر وزارت بهداشت، مصرف مکمل‌ ها در اکثر موارد ضرورتی ندارد و مکمل های مورد نیاز برای رده های سنی مختلف و حساس و بیماران خاص به مقدار کافی موجود است .
 
دکتر حریرچی  با اشاره به این که ورود مکمل از آمریکا ممنوع شده است، چراکه تولید مکمل در کشور صورت می گیرد و اگر کمبودی در این زمینه وجود داشته باشد، از اروپا وارد می‌ شود ، گفت: تاکید می کنم، اگر در هر حوزه ای سیاسی کاری می‌ شود، نباید در حوزه سلامت، بهداشت و درمان این اتفاق بیفتد، مهمترین ‏حربه دشمن و نظام آمریکا علیه ما جنگ روانی است، در نتیجه رسانه‌ های داخلی ما باید مراقب باشند و در زمین دشمن بازی نکنند.
 
 
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه در خصوص استفاده مجدد از وسایل پزشکی در بیمارستان ها، گفت: استفاده مجدد از وسایل پزشکی در بیمارستان ها طبق قاعده انجام می شود، چراکه برخی تجهیزات بعد از استریل قابلیت استفاده مجدد را دارند و مردم در این زمینه نگران نباشند و بدانند که در مورد سلامتی آنها هیچگونه کوتاهی صورت نخواهد گرفت و چنانجه شبهه ای وجود داشته باشد، حوزه سلامت را هم گرفتار خواهد کرد.
 
وی افزود: برخی مخالف خوان های حرفه ای وجود دارند که بدون اطلاع از موضوع اصلی، در مورد آن اظهار نظر می کنند و شایعاتی از جمله استفاده مجدد از سر سرنگ و پنبه اشاعه می دهند، در حالی که برای همه واضح و مبرهن است که منظور از فرآوری مجدد از وسایل پزشکی، آن دسته از تجهیزات پزشکی است که فلزی بوده و قابلیت استریل با روش های مختلف را دارند.
 
دکتر حریرچی با اشاره به این که روش فرآوری مجدد وسایل پزشکی در بیمارستان ها، از سال 1970 توسط سازمان غذا و داروی امریکا مرسوم شده است و ما در مورد هر روشی مطابق آخرین اصول علمی روز دنیا عمل می کنیم، گفت: چنانچه مرکزی درمانی، دستگاه استریل کننده تجهیزات پزشکی را نداشته باشد، مطمئنا از این روش استفاده نخواهد کرد. علاوه بر وزارت بهداشت، جامعه پزشکی و پرستاری که اخلاق مدار هستند نیز، بر این امر دقت بسیار دارند و همچنین روش های کنترل وزارت بهداشت و روش های کنترل بر کارکرد حوزه های درمان، بسیار دقیق است./207

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١٩ تير ١٣٩٧ - ١٥:٢٠ / شماره خبر: ١٧٨٦٢٧ / تعداد نمايش: 983

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج