وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

اولین قدم برای کنترل هزینه‌ها، اجرای راهنماهای بالینی است

نایب رییس دوم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، اجرای راهنماهای بالینی را یکی از راهکارهای کنترل هزینه بیمه‌ها دانست.

به گزارش وبدا محمد نعیم امینی فرد با بیان اینکه اولین قدم برای کنترل هزینه‌های سلامت، اجرای موارد مهم تاکید شده در برنامه ششم توسعه است، گفت: در اولین گام باید منابع پایداری برای نظام سلامت در نظر گرفته شود و در گام بعد باید هزینه‌ها را کنترل کرد.

وی با تاکید بر اینکه اولین قدم برای کنترل هزینه‌ها، اجرای راهنماهای بالینی است، افزود: همچنین توانمندسازی بیمه‌ها به عنوان اصلی‌ترین رکن سیستم پرداخت در نظام سلامت باید مورد توجه قرار گیرد.

امینی فرد با اشاره به بدهی انباشته بیمه‌ها، تصریح کرد: در برنامه‌های پنجم و ششم توسعه، تکالیفی بر عهده بیمه‌ها گذاشته شد. اگر قرار باشد تکالیفی برای بیمه‌ها در نظر بگیریم، اما منابع مالی کافی تعیین نکنیم، پدیده‌ای با عنوان بدهی انباشته اتفاق می‌افتد. وقتی بیمه‌ها وارد سال جدید مالی می‌شوند، انبوهی از بدهی انباشته از سال گذشته وجود دارد و همین روند ادامه پیدا می‌کند.

نماینده مجلس درباره راهکار پیشنهادی خود برای حل این مشکل، گفت: اولین راهکار در نظر گرفتن منابع کافی است و باید به توانمندسازی بیمه‌ها با استفاده از تجربه‌های بین المللی پرداخت.

وی با اشاره به اینکه بیمه‌ها بدون دریافت سرانه کافی از بیمه شدگان نمی‌توانند حیات خود را ادامه دهند، اظهار داشت: این سرانه باید طوری تعریف شود که هزینه دهک‌های پایین را خود دولت پرداخت کند و در دهک‌های بالا با مشارکت بیمه شده همراه باشد. در واقع راه دیگری جز این وجود ندارد، چراکه منابع اقتصادی کشور محدود است و باید راهی پیدا شود که ضمن آسیب نرسیدن به جیب دهک‌های پایین، امکان تامین منابع مالی برای بیمه‌ها نیز وجود داشته باشد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان، خاطرنشان کرد: راهکار مهم دیگر هم اجرای راهنماهای بالینی است که به طور قطع کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی را تضمین خواهد کرد./203

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ١٦ تير ١٣٩٧ - ١٢:٢٥ / شماره خبر: ١٧٨٥١٤ / تعداد نمايش: 788

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج