وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس مرکز ملی پاسخگویی و رسیدگی به شکایات مردمی حوزه سلامت (190) مطرح کرد:

ثبت 3 هزار تماس در هر 24 ساعت در سامانه 190

رییس مرکز ملی پاسخگویی و رسیدگی به شکایات مردمی حوزه سلامت، گفت: هدف از راه اندازی سامانه 190، صیانت از حقوق گیرندگان و ارائه دهندگان خدمت، شفاف سازی، تکریم ارباب رجوع و پاسخ به انتظارات مردم در حوزه سلامت است.

به گزارش وبدا، بشیر امیرنژاد در همایش استانی مدیران شبکه بهداشت و درمان، روسای بیمارستان ها و کارشناسان نظارت بر درمان و اعتباربخشی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با بیان این که سامانه 190 در تاریخ 28 اسفند 1395 رسما آغاز به کار کرد، ادامه داد: مرکز تماس 190 به صورت 24 ساعته و شبانه روزی در تمام ایام هفته به طور یکپارچه و متمرکز برای دریافت و پاسخ به هر گونه سوال، درخواست، شکایت، اعلانات، انتقادات و پیشنهادات در رابطه با خدمات حوزه سلامت آماده است.

امیر نژاد تصریح کرد: تماس های مردمی با سامانه 190 تحلیل و پردازش می شود. این سامانه به ما در نقاطی که در آن از نظر نظارت ضعف داریم کمک می کند تا عملکرد واحدهای درمانی را بسنجیم و در کارنامه اعتبارسنجی آنان لحاظ کنیم.

وی اظهار داشت: به طور میانگین در هر 24 ساعت 3000 تماس به سامانه 190 امور درمان داریم که 10 درصد این تماس ها شکایت و مابقی نظرات و پیشنهادات مردم است و اغلب نارضایتی ها ناشی از عدم اطلاع تماس گیرندگان از قوانین است که با توضیحات کارشناسان این مرکز توجیه و اقناع می شوند. بر همین اساس، شکایت ها بسیار کم و ناچیز هستند. 

رییس مرکز ملی پاسخگویی و رسیدگی به شکایات مردمی حوزه سلامت (190) بیان کرد: شکایات قابل بررسی و پیگیری به دانشگاه های علوم پزشکی مربوطه ارجاع داده می شود و آنها موظف هستند، طبق آیین نامه و پروتکل های ابلاغی، ظرف مدت معینی به موضوع رسیدگی کنند.

وی در پایان تاکید کرد: بخشی از شکایات مردم مانند عدم پذیرش یک بیمار در اورژانس مراکز درمانی، نیاز به پیگیری و مداخله فوری دارند، در نتیجه در بستر یک فرآیند، زمانی که درخواستی ثبت می شود، فوریت آن توسط کارشناس محرز شده و در کمتر از یک ساعت پیگیری شده و نتیجه را از خود بیمار جویا می شویم./207/219

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ١٦ تير ١٣٩٧ - ١٠:٥١ / شماره خبر: ١٧٨٥٠٣ / تعداد نمايش: 892

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج