وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس سازمان انرژی اتمی در مراسم امضاي تفاهم نامه احداث و تامین مالی مرکز آموزشی، پژوهشی، تشخیصی و درمانی سرطان:

حوزه سلامت، وسیع و تقاضا در این حوزه زیاد است

 
رییس سازمان انرژی اتمی ضمن تشکر از تلاش های وزیر بهداشت در پیشبرد اهداف سلامت، گفت: حوزه سلامت، وسیع و تقاضا در این حوزه زیاد است و تامین همه این تقاضاها و پاسخگویی به آنها کار آسانی نیست. ما در دولت حضور داریم و شهادت می دهیم که بار سنگینی بر دوش وزیر بهداشت و همکارانشان است.
 
به گزارش وبدا، دکتر علی اکبر صالحی در مراسم امضاي تفاهم نامه احداث و تامین مالی مرکز آموزشی، پژوهشی، تشخیصی و درمانی سرطان با تاکید بر این که این سازمان در حوزه های دیگر علاوه بر غنی سازی اورانیوم و تولید آب سنگین فعال است، گفت: سازمان انرژی اتمی برای تامین رادیو دارو برای نزدیک به یک میلیون نیازمند به این دارو در کشور در شرایطی که شرایط آسانی نیست، فعالیت می کند.
 
وی افزود: در حال حاضر مراکز هسته ای با استفاده از محصولات سازمان انرژی اتمی به خوبی فعالیت می کنند و با نقصانی مواجه نبوده اند. این شرایط مطلوب، مرهون تلاش های پرسنل ۱۴ تا ۱۵ هزار نفره ای ست که در عرصه های مختلف مشغول به فعالیت هستند.
 
دکتر صالحی یکی از وظایف سازمان انرژی اتمی را سرکشی و نظارت بر ایمن بودن دستگاه هایی که از طریق مرکز نظام ایمنی سازمان انرژی اتمی با پرتو سروکار دارند، عنوان کرد و گفت: البته تا حدودی محدودیت مالی داریم و آنگونه که شاید تا به امروز نتوانسته باشیم نظارت کنیم، ولی تمام تلاشمان را می کنیم تا با کمک دولت و تامین امکانات لازم بتوانیم نظارت کافی بر روی تاسیسات پرتویی که در کشور مشغول ارائه خدمات هستند، داشته باشیم.
 
رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به رشد چشمگیر همکاری ها در تامین تجهیزات تخصصی در ساخت واکسن و داروهای جدید خصوصا بعد از برجام، افزود: در دو سه سال گذشته، توانستیم انواع سانتریفیوژهای مورد نیاز دو صنعت داروسازی و واکسن سازی مثل سانتریفیوژهای اولترا و توبیولار را برای وزارت بهداشت تامین کنیم. 
 
دکتر صالحی افزود: همچنین چندین شتاب دهنده خطی در بیمارستان های کشور وجود دارد که  نیاز ما بیشتر از این تعداد است و باید در این زمینه قدم های علمی و فنی برداریم، چرا که بیشتر این شتاب دهنده ها وارداتی هستند. امیدواریم همانند سانتریفیوژها، بتوانیم شتاب دهنده های خطی را بومی سازی کنیم.
 
وی در ادامه تصریح کرد: در دو ماه گذشته از یک شتاب دهنده خطی، علمی و صنعتی رونمایی کرده ایم. امیدواریم در حوزه شتاب دهنده ها نیز در حوزه سلامت، ورود موثر داشته باشیم.
 
رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به ساخت مرکز فوق مدرن و تخصصی یون درمانی در استان البرز با همکاری وزارت بهداشت، گفت: این مرکز متعلق به وزارت بهداشت است و سازمان فقط خدمات علمی و فنی ارائه می دهد. اقدامات، طراحی، قرارداد و سفارش لیست تجهیزات مورد نیاز و اختصاص زمین برای ساخت این مرکز از دو سال گذشته صورت گرفته و امید است عملیات گسترده تر را در سال ۹۷ در ایجاد این مرکز یون درمانی شاهد باشیم. همچنین مقرر است که یکی از شرکت های ما در ایجاد خدمات فنی همکاری و کمک های لازم را با سازمان انرژی اتمی داشته باشد، چرا که تجهیزات بسیار پیشرفته ای دارد و امیدواریم تا پایان دولت دوازدهم شاهد راه اندازی مرکز بی نظیری در غرب آسیا باشیم.
 
دکتر صالحی در ادامه به انعقاد تفاهم نامه احداث و تامین مالی مرکز آموزشی، پژوهشی، تشخیصی و درمانی سرطان میان سازمان انرژی اتمی، وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی ایران اشاره کرد و گفت: با تاسیس این مرکز قدم بزرگی در راستای تشخیص و درمان سرطان برداشته می شود و سازمان انرژی اتمی به فراخور امکانات، توانمندی ها و ظرفیت هایش خود را مسئول و مکلف در تحقق یافتن این تفاهم نامه می داند.
 
وی افزود: سازمان انرژی اتمی در جهت تامین بخشی از نیازهای سلامت مردم کشور تا جایی که به حوزه کاری اش مربوط است، قدم بر می دارد. برای مثال برای تولید رادیو دارو، پروژه ای بنام GMP  وجود دارد که فقط تجهیزات آن قریب به ۶۰ میلیون یورو بوده و چند صد میلیارد تومان برای ساخت آن تاسیسات پروژه اختصاص یافته است. این پروژه در غرب آسیا بی نظیر بوده و چنانچه پروژه GMP تکمیل شود، رادیوداروها براساس آخرین استانداردها تولید خواهند شد و به سایر کشورها در حد وسیع صادر می شود.
 
دکتر صالحی با تاکید بر این که تحقق تمام پروژه ها نیاز به مجوزهای لازم از سوی وزارت بهداشت دارد، تاکید کرد: در این مسیر، وزارت بهداشت نهایت همکاری را در چارچوب مقررات داشته و به درخواست سازمان انرژی اتمی پاسخگو بوده است، بر همین اساس، امیدواریم ساخت مرکز آموزشی، پژوهشی، تشخیصی و درمانی به سرعت پیش برود.
 
وی در پایان گفت: وزارت بهداشت همواره حامی و مشوق ما بوده و امیدواریم بتوانم همکار خوبی برای وزارت بهداشت باشیم./203

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٠ خرداد ١٣٩٧ - ١٥:٤١ / شماره خبر: ١٧٧٦٠٨ / تعداد نمايش: 880

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج