وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون درمان وزارت بهداشت در اجلاس مدیران اقتصاد درمان دانشگاههای علوم پزشکی کشور:

هدف ما برقراری دسترسی عادلانه به خدمات سلامت و عدم ایجاد هزینه های کمرشکن برای مردم است

معاون درمان وزارت بهداشت با بيان اينكه مدیریت منابع و مصارف ضرورتی است که باید به صورت کاملا علمی و سیستماتیک در تمام برنامه ها تبیین شود، خاطرنشان كرد: بیمارستان ها چرخ گرداننده دانشگاه ها هستند که کارکرد اقتصادی و مدیریتی  آنها شاخص مهمی است.
 
به گزارش وبدا، دكتر قاسم جان بابايي در اجلاس مدیران اقتصاد درمان دانشگاههای علوم پزشکی کشور گفت: شناسایی گلوگاه های اقتصادی و مهم برای مدیریت هزینه توسط كارشناسان اقتصاد درمان امکان پذیر است.
 
معاون درمان وزارت بهداشت تصريح كرد: سطح بندی خدمات درمانی با توجه به شرایط منطقه ای و همچنین بازنگری خدمات سلامت  از اقدامات مهم‌حوزه درمان است و در حال حاضر لایه بندی خدمات درمان در ۶ دانشگاه بزرگ و قطب عملیاتی شده است‌.
 
وي با اشاره به اينكه در راستای سطح بندی خدمات درمان، سند جامع آزمایشگاه تدوین شده است، يادآور شد: نظام ارجاع برای خدمات کلینیک ویژه الزامی خواهد شد.
 
 
دكتر جان بابايي با تأكيد براينكه مدیریت هزینه امری جاری و همیشگی است و از سالها قبل حوزه سلامت به آن نیاز داشته است، افزود: عمل بر اساس راهنماهاي باليني و دستورالعمل های بالینی در راستای پیشبرد برنامه ها و دستیابی به اهداف مدیریت هزینه است و تاکنون بیش از ۶۵ گایدلاین و راهنمای بالینی تدوین و ۳۴ عدد آن ابلاغ شده است.
 
وي خطاب به مديران اقتصاد درمان گفت: اقدامات در حوزه مدیریت هزینه ها در برنامه های چهارم ، پنچم و ششم توسعه و سیاست های کلی سلامت، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری وجود دارد و عمل به آن تکلیف قانونی ماست.
 
دكتر جان بابايي با اشاره به جلسه اي که با حضور روساي دانشگاه ها برگزار شد، بيان داشت: در جلسه های کارگاهی که با روسای دانشگاه ها داشتیم سطح بندی و نظام ارجاع و همچنين وضعيت بيمارستان ها إز لحاظ منابع، مصارف، هزینه ها، ملزومات، تجهیزات و دارو مورد بررسي قرار گرفت.
 
 معاون درمان وزارت بهداشت با بيان اينكه خدمات پر هزینه شناسایی شده و برایشان راهنمای بالینی نوشته شده است، خاطرنشان كرد: همچنين انواع خدمات بیمارستان ها و آزمایشگاه ها را لایه بندی کردیم و مشخص کردیم چه خدمتی در چه لایه ای ارائه شود.
 
 
وي گفت: هدف ما همواره برقراری دسترسی عادلانه به خدمات سلامت و عدم ایجاد هزینه های کمرشکن برای مردم است.
 
 دكتر جان بابايي درخصوص روند پذيرش بيمار و إرجاع آنها تصريح كرد: چنانچه مسئولیت شما از پذیرش بیمار تا ترخیص بیمار درست شناسایی شده و به رییس و مدیر بیمارستان ارجاع داده شده تا به سمت حل این موضوع بروند بیمارستان ها خوب اداره مي شوند.
 
وي همچنين خطاب به مديران اقتصادي افزود: شما بعنوان مغز متفکر حوزه درمان می توانید نواقص مالی و نواقص فنی را به مسئولین اطلاع و برای رفع مشکلات اقتصادی راهکار ارائه دهید.
 
گفتني است، اجلاس مدیران اقتصاد درمان دانشگاههای علوم پزشکی کشور با حضور مدیران و کارشناسان اقتصاد درمان در تاریخ ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت ماه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال برگزاری است؛ در این کارگاه دو روزه شرکت کنندگان در شش کارگروه تخصصی شامل کاهش فرانشیز، ماندگاری، پرداخت عملکردی، مدیریت هزینه، تعاملات بیمه ای و استقرار محصولات دانشی به بحث و گفتگو و ارائه پیشنهادات جهت ارتقای هرچه بهتر برنامه ها مي پردازند./٢٠٧/١١٩

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٣ ارديبهشت ١٣٩٧ - ١٤:٤٤ / شماره خبر: ١٧٦٦٣٤ / تعداد نمايش: 1006

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج