وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزير بهداشت در بيست و پنجمين همايش سراسري مديران و روساي بهداشت، امداد و درمان ناجا:

بدون همكاري نيروي انتظامي، بسياري از ماموريت ها در حوزه بهداشت و درمان مغفول خواهد ماند

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بدون همكاري نيروي انتظامي ، بسياري از ماموريت های ما در حوزه بهداشت و درمان مغفول خواهد ماند.
 
به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در بيست و پنجمين همايش سراسري مديران و روساي بهداشت، امداد و درمان ناجا با بیان این که به عنوان يك شهروند و يكي از اعضاي دولت، از عملكرد و رويكرد علمي، مردمي و منطقي ناجا در ماموريت هاي گسترده اش در سطح كشور، صميمانه تشكر مي كنم، افزود: همكاري هاي گسترده اي بين حوزه بهداشت و درمان و نيروي انتظامي به خصوص در ماه هاي اخير كه كشور در شرايط ويژه ای است، وجود دارد. 
 
وزیر بهداشت با اشاره به این که بين وزارت بهداشت و نيروي انتظامي اهداف و ماموريت هاي مشتركي در حيطه حقوق شهروندان، امنيت مردم به ويژه در حوزه بهداشت و درمان، وجود دارد كه بخش عمده اي از آن در تفاهم نامه اي كه امروز به امضا مي رسد، قيد شده است، افزود: بدون همكاري و همياري نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران، بسياري از ماموريت هاي ما در حوزه بهداشت و درمان مغفول خواهد ماند.
 
دکتر هاشمی  همچنین گفت: همكاري هاي نيروي انتظامي صرفا در بخش انتظامي نبوده و در حوزه اجتماعي نيز كمك هاي بسياري را انجام داده اند. ساخت پلي كلينيك ها، بيمارستان ها و آزمايشگاه ها كه از وظايف حوزه بهداشت و درمان بوده است، از جمله این اقدامات به شمار می رود.
 
وزیر بهداشت با اشاره به این که فارغ از حضور مردمي نيروي انتظامي در مراسم اربعين حسيني، در هفته نيروي انتظامي نيز شاهد خدمات ارزشمندي از سوي آنها در مناطق مرزي كشور و همچنين حاشيه شهرها بوديم، گفت: همانطور كه در چارچوب اهداف مشترك تفاهم نامه بين وزارت بهداشت و نيروي انتظامي ذكر شده است، نيروي انتظامي می تواند كمك هاي شاياني را در راستاي كنترل و پيشگيري از بيماري ها ارائه دهد.
 
دکتر هاشمی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: كنترل بيماري هاي مشترك دام و انسان، در راستاي كنترل ورود غير قانوني دام از مناطق مرزي امكان پذير است. نیروی انتظامی در اين زمينه، نقش داشته و نبايد فراموش كرد كه كاهش حساسيت ما به بخش كنترل و پيشگيري از بيماري ها، مي تواند موجب اپيدمي هاي سراسري در كشور شود كه علاوه بر خسارات اقتصادي، سلامت مردم را نيز با خطر مواجه کند
 
وزیر بهداشت با بیان این که تشكيل تيم هاي واكنش سريع در بسياري از نقاط كشور ضرورت داشته و بسيار كمك كننده است، افزود: اگرچه نيروي انتظامي در بخش كاهش اعتياد، كاهش مصرف الكل و دخانيات می تواند كمك هاي بسياري را ارائه دهد، اما بايد قبول كرد كه كاهش آسيب هاي اجتماعي از وظايف نيروي انتظامي نيست.
 
دکتر هاشمی در ادامه با بیان این که در حوزه كاهش آسيب هاي اجتماعي، چنانچه ساير دستگاه ها به درستي به وظایف خود عمل کنند، سياست گذاران، سياست هاي مناسبی در پيش گيرند و مجريان، آن را درست اجرا كنند،  زحمات نيروي انتظامي نيز به حداقل خواهد رسید، افزود: نباید از پلیس انتظار داشت که از آسیب‌های اجتماعی پیشگیری کند.
 
 
وزیر بهداشت با اشاره به این که اگر همه قوا در حوزه  آسیب های اجتماعی، هماهنگ با یکدیگر عمل کنند، شاهد کاهش آسیب های اجتماعی خواهیم بود، افزود: وزارت بهداشت هم، چنانچه در مقوله كنترل بيماري ها خوب عمل نكند و حمايت هاي ناقصي ارائه دهد، به افزايش فقر دامن زده و فقر نيز زمينه ساز بسياري از آسيب هاي اجتماعي خواهد بود.
 
 
دکتر هاشمی  همچنین با بیان این که نیروی انتظامی در توسعه فرهنگ جامعه ایمن و آموزش ترافیک نقش زيادي دارد، افزود: ما همواره شاهد همکاری گسترده بین 190، 110 و 115 بوده ‌ایم و امیدواریم این همکاری‌ ها منضبط‌ تر شود.
 
وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به این که تبادل اطلاعات در خصوص قاچاق دارو و تجهیزات پزشکی، موضوعی بسيار مهم و حساس است، افزود: كنترل تبلیغات اغوا کننده و شایعه‌ پردازی در حوزه‌ های غذا، دارو و بیماری‌ ها در فضاي مجازي، همكاري موثر نيروي انتظامي و پلیس فتا را مي طلبد.
 
 
دکتر هاشمی همچنین افزود: در بخش تشخيصي، حيطه بهداشت حرفه اي و بخش ميكروبي و شيميايي، به مدد آزمايشگاه هايي كه در اختيار نيروي انتظامي است، خدمات ارزنده اي ارائه مي شود و وزارت بهداشت متعهد است، کمبودها را در اين زمينه، جبران كند.
 
 
وزیر بهداشت  با اشاره به این که طرح تحول سلامت، جزو برنامه هاي محوري دولت است كه در ٤ سال گذشته توانسته در بخش مردمي، با كمترين نقص ادامه پيدا كند. البته این طرح، در بخش ارائه دهندگان خدمت با مشكلاتي روبرو شد كه ناشي از ناپايدار بودن منابع بود، گفت: طرح تحول سلامت ادامه پيدا خواهد كرد، چراكه يكي از موفق ترين طرح هاي نظام بوده كه بعداز ٤٠ سال توانسته بخش عمده ای از دغدغه های مردم را در حوزه سلامت، رفع كند.
 
 
دکتر هاشمی  در ادامه با بیان این که دارو و تجهیزات از ارز متأثر است و هم‌ اکنون دولت بدون هیچ محدودیتی ارز 4200 تومانی را در اختیار واردکنندگان دارو قرار داده است. بر همین اساس، انتظار می‌ رود قیمت‌ها نه تنها افزایش نداشته، بلکه  کاهش یابد، گفت: تا جایی که ممکن است باید نظارت‌ ها از طریق اتحادیه ها و صنف باشد و از مسیرهای غیر انتظامی و امنیتی وارد نشود، اما اگر افرادي تخلف کردند، باید با قاطعیت با آنها برخورد شود.
 
 
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان گفت: باید این اطمینان برای مردم حاصل شود که به آنچه وعده داده شده است، عمل خواهد شد، البته با وجود برخی تلاطمات در شرایط فعلی، یک تا دو ماه تا تحقق وعده‌ ها زمان خواهد برد./207

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٢ ارديبهشت ١٣٩٧ - ١٥:٥٧ / شماره خبر: ١٧٦٦٠٠ / تعداد نمايش: 967

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج