وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مشاور معاون اجتماعی وزارت بهداشت:

باید راهبرد 'همه برای سلامت' را به کار گیریم و نظام سلامت را اجتماعی کنیم

مشاور معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: رویکرد محله محوری در اجتماعی شدن سلامت از اولویت برخوردار است و این امر را باید از حاشیه شهرها و روستاها آغاز کرد.
 
 
به گزارش وبدا، دکتر حسین ملک افضلی در نخستین  مجمع سلامت استان خراسان رضوی در مجتمع آموزشی پژوهشی سپید با بیان این مطلب افزود: در سالهای ابتدای انقلاب به دلیل شیوع بیماریهای واگیردار، عمده فعالیت مسئولان وزارت بهداشت حول محور ریشه کنی بیماری هایی از قبیل فلج اطفال و کزاز و امثال آن بود لذا سراغ مباحث اجتماعی سلامت نرفتند.
وی اظهار کرد: اما امروز معضل بیماری های واگیردار در کشور حل شده و با مساله ای با عنوان آسیب های اجتماعی در حوزه سلامت مانند انواع سرطان ها و سوانح رانندگی مواجه هستیم که دیگر با فناوری پزشکی قابل حل نیست.
وی گفت: باید راهبرد 'همه برای سلامت' را به کار گیریم و نظام سلامت را اجتماعی کنیم زیرا نظام سلامت دیگر نمی تواند در انحصار متخصصین باشد و باید در کنار آن بسیج سلامت به صورت سازمان یافته شکل گیرد.
دکتر ملک افضلی افزود: باید ظرفیتهایی را که خارج از فناوری پزشکی است شناسایی و توانمند کرد و از آنها برای ارتقای سلامت جامعه بهره برد.
وی اظهار کرد: این امر که از آن به عنوان طب پیرامونی یاد می شود، هدف معاونت اجتماعی وزارت بهداشت و درمان است.
وی گفت: ساز و کار اجتماعی شدن سلامت نیز راه اندازی مجامع سلامت است که راه اندازی آنها باید از محلات و مناطق کم برخوردار مانند حاشیه شهرها و روستاها آغاز شود.
دکتر ملک افضلی افزود: به دنبال سازماندهی اجتماعی شدن سلامت هستیم که لازمه آن این است که مردم در این زمینه توانمند شده و خود برای حل مشکلات وارد عمل شوند. 
وی با تاکید بر تامین سلامت فعالیت های اجتماعی اظهار کرد: برای تحقق این امر باید رفع تبعیض کرده و درآمدزایی کنیم که همه این مسائل در طب پیرامونی مطرح شده است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ٢٤ فروردين ١٣٩٧ - ٠٩:٢٩ / شماره خبر: ١٧٥٣٣٢ / تعداد نمايش: 1061

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج