وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت:

50 درصد آسیب های مراسم چهارشنبه آخر سال، جراحت دست و پا است

 

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شدید ترین آسیب ها در آتش بازی های چهارشنبه آخر سال، مربوط به چشم و صورت است.

به گزارش وبدا، دکتر سید حامد برکاتی با بیان این مطلب گفت: از آنجایی که چهارشنبه آخر سال شاهد بعضی از اتفاقات ناخوشایند در جامعه هستیم که منجر به نقص عضو یا مرگ افراد می شود، آموزش نوجوانان و جوانان در این زمینه ضروری است.

وی افزود: از آسیبهای شایع در آتش بازی های چهارشنبه آخر سال می توان آسیب دست و پا را نام برد. شدید ترین آسیب ها نیز مربوط به صورت و چشم است .لازم به ذکر است که درمان آسیبهای چشمی بسیار طولانی است و ممکن است حتی تا ماه ها و سال های بعد ادامه یابد و منجر به تخلیه چشم و یا نابینایی شود.

وی بیان داشت: بر اساس آمار سال 94 ، بیش از نیمی از آسیب دیدگان در هنگام آتش بازی دچار آسیب شده اند . جراحت دست و پا 50 درصد آسیب ها را به خود اختصاص می دهد.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: مواد سوختي و ترقه را در مقادير کم يا انبوه هرگز در منزل نگه داري نکنيد، به خاطرداشته باشيد همواره استفاده نادرست و بي رويه از وسايل آتش بازي و روشن کردن آتش هاي بزرگ، حوادث ناگواري بدنبال دارد، از آتش زدن لاستيک، هيزم، کارتن خالي و امثال اينها چه در واحدهاي مسکوني و چه در معابر، کوچه و خيابان خودداري کنید.

دکتر برکاتی توصیه کرد: کبريت و مواد آتش زا را از دسترس کودکان دور نگه داريد، به فرزندان خود درمورد خطرات بازي با آتش و مواد محترقه و منفجره آگاهي لازم را بدهيد، از پارک اتومبيل در کوچه ها و معابر تنگ خودداري کنيد چرا که آتش بازي در نزديکي وسايط نقليه که حامل بنزين و مواد سوختي هستند در صورت کمترين نشت و حتي در شرايط عادي اين وسايل را مبدل به بمبي مي گرداند که چاشني انفجار آن کشيده شده است.

وی افزود: مراقب اعمال و رفت و آمد فرزندان خود بوده و به آنها برای پرهيز از آتش و ترقه بازي و ساخت مواد منفجره دستي هشدار دهيد، به صاحبان فروشگاههاي مواد شيميايي و رنگ فروشيها توصيه مي کنیم که از فروش هرگونه مواد آتش زا و مواد شيميايي به کودکان و نوجوانان خودداري کنند.

وی ادامه داد: حتي الامکان درب محل هايي مثل انبارداري، زيرزمين، بالکن و پشت بام را که ممکن است فرزندتان ترقه ها و مواد محترقه و منفجره را در اين محل ها نگه داري کند قفل کرده و از رفت و آمد فرزندان خود به اين مکان ها ممانعت کرده و اين محل ها را روزانه مورد بررسي و تفحص قرار دهيد.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: از نگهداری وسایل آتش بازی حتی به مقادیر بسیار کم در منازل، زیرزمین و محل کار و نیز حمل مواد محترقه و آتش گیر و انفجاری حتی به مقادیر بسیار کم در جیب لباس یا کیف جدا خودداری کنید، از نگهداری مواد محترقه و وسایل آتش بازی در نزدیكی وسایل حرارتی و برقی خودداری کنید.

دکتر برکاتی گفت: مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را به طرف افراد دیگر پرت نکنید، هیچگاه مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را در ظروف شیشه ای یا فلزی قرار نداده و استفاده نکنید زیرا در صورت انفجار، ذرات آن به اطراف پرتاپ شده و سبب صدمات و خطرات جانی خواهد شد.

وی افزود: از نزدیک شدن به موادی که برای انفجار یا احتراق آماده کرده اند دوری کنید زیرا خطر از دست دادن عضوی از بدن و یا مرگ را به همراه خواهد داشت. قطع عضو، ضایعه ای جبران ناپذیر است، با احتیاط و پرهیز از رفتارهای پرخطر زندگی را برای خود و دیگران تلخ نكنیم.

وی ادامه داد: هر ساله شاهد حوادث رقت آوری از جمله سوختگی های شدید، از دست دادن چشم و یا پاره شدن پرده گوش در ایام چهارشنبه آخر سال هستیم این مواد را شوخی نگیریم زیرا با هستی خود بازی کرده ایم .

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ادامه داد: نگهداری مواد محترقه غیر استاندارد از قبیل اكلیل و سرنج، زرنیخ و كلرات، غیر مجاز و برخلاف قانون بوده و می تواند خسارات جبران ناپذیری برای خود و دیگران به همراه داشته باشد، با رعایت حقوق شهروندی از پرتاب نارنجك و مواد محترقه به ساختمان ها كه موجب آسیب رساندن و بد منظر كردن آنها و سیمای شهرمان می گردد، خودداری کنید.

دکتر برکاتی گفت: پرتاب مواد آتش زا مانند فشفشه و موشک بروی درخت ها، بام و بالکن منازل از عوامل عمده بروز آتش سوزی است ، شایسته است بطور جدی از انجام آن بپرهیزیم.

وی ادامه داد: در صورت بروز هرگونه حريق و يا حادثه ضمن حفظ خونسردي در اسرع وقت با تلفن 125 (ستاد فرماندهي سازمان آتش نشاني) و 115 (پایگاه اورژانس) تماس گرفته و مراتب را با ذکر نوع حادثه و نشاني دقيق اطلاع دهيد، در صورت بروز هرگونه حريق و یا حادثه ضمن حفظ خونسردي سريعا افراد مسن و کودکان و ديگر افراد را از محل حريق به جاي امن انتقال دهیم، سپس سريعا با تلفن 125 آتش‌نشاني تماس گرفته و مراتب را با ذکر نشاني دقيق و نوع حادثه به ستاد فرماندهي آتش نشاني اطلاع داده و در هنگام حضور آتش‌نشانان در محل حريق نهايت همکاري را با آنان انجام دهیم.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: در صورت مواجهه با فردي که دچار سوختگي شده، ضمن حفظ خونسردي و رعایت اقدامات اولیه در سوختگی با آتش، مصدوم را هرچه سريعتر به مرکز بهداشتی، درماني منتقل کنید و یا در صورت شدید بودن مصدوميت با اورژانس 115 تماس بگیرید ، گروه‌های در معرض خطر همچون بیماران قلبی، سالمندان و زنان باردار بهتر است در اين شب به جز موارد ضروري از منزل خارج نشوند تا آسیبی متوجه ایشان نشود، حتی یک بار شنیدن صدای انفجار ترقه از فاصله نزدیک می‌تواند بلافاصله موجب آسیب‌ شنوایی شود، اما با رعایت نکاتی چون فاصله گرفتن از مکان‌هایی که ترقه‌بازی انجام می‌شود و استفاده از محافظ‌های گوش یا پوشاندن گوش‌های خود با انگشت می‌توانید از گوش‌های خود مراقبت کنید.

دکتر برکاتی در پایان افزود: کودکان حساسیت بیشتری به صداهای بلند داشته و آسیب‌شنوایی در آنان سریع‌تر رخ می‌دهد. می‌توانید به کودکان خود یاد دهید که به محض شنیدن صدای ترقه، گوش‌های خود را با انگشتانشان بگیرند./216/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢١ اسفند ١٣٩٦ - ١٢:٢٩ / شماره خبر: ١٧٤٢٧٧ / تعداد نمايش: 1544

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج