وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون بهداشت وزارت بهداشت در هرمزگان اعلام کرد:

ایران در زمینه کنترل مالاریا در منطقه، دستاورد بسیار درخشانی دارد

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر حساسیت برنامه های بهداشتی در استان هرمزگان به دلیل نزدیکی به کشورهای شرق ایران، تاکید کرد.

به گزارش وبدا، دکتر علیرضا رئیسی در جلسه هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، ضمن بیان این مطلب، گفت: همسایگی با کشورهای شرقی، حساسیت مسائل بهداشتی در این استان را بالا برده است. نقش بهداشت در هرمزگان بسیار مهم و استراتژیک است.
وی با اشاره به این که خیلی از استان ها به دلیل شرایط ویژه، شاخص ها و مسائل بهداشتی خاص خود را دارند، اظهار داشت: همسایه های شرقی ما در بیماری سل آمار بسیار بالایی دارند این در حالیست که در ایران این آمار 14 نفر در هر 100 هزار نفر است که نشان دهنده توانایی بالای سیستم بهداشت کشور است.
وی افزود: ایران در زمینه کنترل مالاریا در منطقه دستاورد بسیار درخشانی دارد و در حال دستیابی به حذف آن هستیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به این که در آستانه چهلمین سال بیانیه آلماآتا قرار داریم، گفت: در بیانیه آلماآتا ، مراقبت های بهداشتی اولیه (PHC ) تعریف شد که بعد از آن کل دنیا آن را عملیاتی کردند در حالی که ایران 45 سال پیش شبکه داشت و دارا بودن شبکه مترقی در ایران باعث شده است که کشورمان در منطقه امرو جزو کشورهای بسیار مورد توجه از نظر شاخص ها و تحقق اهداف شاخص های بهداشتی محسوب شود.

وی با اشاره به نسبت جمعیت شهرنشین به روستایی در کشور گفت: در حال حاضر نسبت جمعیت شهرنشین به روستا تغییر کرده، دو دهه پیش 70 به 30 درصد نسبت جمعیت روستا به شهر را داشتیم ولی این روند تغییر کرده و جمعیت شهرنشین اکنون زیاد شده است.

دکتر رییسی با بیان این که بار بیماری ها در حوزه غیرواگیر بالای 75 درصد است، بنابراین باید تغییر رویکرد را جدی بگیریم، افزود: در کنار بیماری های غیرواگیر، نباید از بیماری های واگیر غافل شویم. چون این بیماری ها ماهیت گسترش یابنده ای دارند.

وی افزود: در بحث مرگ و میر مادران در منطقه هرمزگان کارهای خوبی شده ولی حتما نیاز داریم بیشتر در این زمینه کار کنیم.
معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: بحث توجه به اجتماعی کردن سلامت خیلی مهم است. مردم و سازمان ها باید بیشتر از پیش درگیر موضوع سلامت شوند چون 75 درصد سلامت در اختیار سایر ارگانهاست.

وی اظهار داشت: حتما باید هر کاری انجام می دهیم مطمئن شویم درست انجام می شود و برای هر فرآیند باید یک پایش داشته باشیم. جنس کار ما در بهداشت به گونه ایست که اثرگذاری اقدامات بلافاصله نمود نمی یابد و برای تغییر یک شاخص در بهداشت خیلی باید زحمت کشیده شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: یکی از شاخص های اولویت دار ما جلوگیری از مرگ نوزاد است. دو دهه پیش مرگ نوزاد 150 نفر در هزار تولد زنده بود. الان این رقم به زیر 9 نفر در هزار تولد رسیده است. این رقم در هرمزگان 9.5 نفر است که باید برای کنترل آن برنامه ریزی شود. هدف گذاری کشوری هم رسیدن به عدد زیر 7 است.

وی خاطرنشان کرد: رسیدن به شاخص 7 مرگ در هزار تولد زنده نوزادان خیلی سخت است و به تنهایی از دست بخش بهداشت ساخته نیست بلکه این امر باید با هماهنگی بخش های دیگر از جمله درمان و آموزش صورت می پذیرد.

دکتر رییسی افزود: در ارتباط با اولویت های سال 97 طبق قوانین چهارم تا ششم توسعه باید خدمات بر اساس پزشک خانواده و نظام ارجاع انجام شود. اجرای این برنامه بهترین کار برای کنترل هزینه ها و ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات است. مدل پزشک خانواده طراحی شده و معاونان بهداشت دانشگا ه ها و مدیران شبکه در دو نوبت در کارگاه های آن شرکت کرده و نظر داده اند.

وی افزود: این مدل در اجلاس روسای دانشگاه ها هم به بحث گذاشته شد. 12 گام اجرایی برای برنامه پزشک خانواده طراحی شده است و راه دیگری جز اجرای این برنامه نداریم. این گام ها با توجه به منابع و پتانسیل ها انشاالله گام به گام اجرایی خواهد شد.
وی تصریح کرد: اولویت بعدی ما شکل گیری نظام ارجاع است. در این راستا تکمیل پرونده الکترونیک سلامت در آینده بزرگترین خدمت ما خواهد بود.
وی ادامه داد: سال 92 بالای 40 درصد مراکز ما فاقد پزشک بودند. الان بالای 97 درصد مراکز پزشک دارند. همچنین زیرساخت های الکترونیکی خوبی ایجاد شده است. باید همه اطلاعات مراجعین ثبت شود و باید از کمک بخش خصوصی هم در این زمینه استفاده کنیم.
وی در پایان ضمن قدردانی از زحمات صورت گرفته در طرح تحول سلامت در استان هرمزگان از وضعیت خوب شاخص دندانپزشکی بر اثر اقدامات صورت گرفته در این استان اظهار رضایت کرد./216/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢١ اسفند ١٣٩٦ - ٠٩:٢٧ / شماره خبر: ١٧٤٢٢٢ / تعداد نمايش: 1047

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج