وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون اجتماعی وزارت بهداشت:

سال آینده، سال تحول در نظام سلامت از منظر اجتماعی خواهد بود

معاون اجتماعی وزارت بهداشت، بر ضرورت تحقق مشارکت سازمان‌دهی‌شده تمام آحاد مردم در حوزه سلامت تاکید کرد و افزود: اجتماعی شدن سلامت یک رویکرد جدید است و بر این باور هستیم که اگر با جدیت، کارهای مرتبط با این امر را دنبال کنیم، کمک بسیاری به نظام سلامت می‌شود.

به گزارش وبدا، دکتر سید محمدهادی ایازی در نشست معاونان و مدیران حوزه اجتماعی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های منطقه چهار آمایشی در دانشگاه علوم پزشکی اهواز، با بیان این که سلامت به عواملی شامل نقش خانواده، روابط اجتماعی، و تعامل سازمان و نهادها وابسته است، افزود: حضور مسئولان در برنامه‌های پرشور در راستای ارتقای سلامت جامعه می‌توانند بسیار تأثیرگذار باشند.

وی تصریح کرد: راه‌اندازی کانون‌های سلامت یکی از کلیدی‌ترین و محوری‌ترین برنامه‌های معاونت اجتماعی وزارت بهداشت است. کلیه اقدامات و فعالیت‌ها باید به صورت ساختارمند انجام شوند. راه‌اندازی شورای سلامت محله و مجمع سلامت استان از دیگر اقدامات مهم معاونت اجتماعی در سال آینده است. از این رو به تعداد شهرها و روستاهای هر شهرستان باید کانون‌های سلامت وجود داشته باشد.

دکتر ایازی افزود: مشارکت و مسئولیت‌پذیری برای تحقق سلامت ضروری است. از این رو از تمامی معاونان اجتماعی انتظار می‌رود در تمامی شهرستان‌های استان حضور یافته و ضمن برنامه‌ریزی برای برگزاری مجمع سلامت و کارگروه‌های ویژه، همکاری و مساعدت ویژه مسئولان را خواستار شوند.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت سلامت اجتماعی را شامل سلامت جسم، روان، معنوی و اجتماعی عنوان کرد و اظهار داشت: تقویت پیام‌گزاران سلامت، تشکیل مجمع سلامت محله و شهر، ایجاد خانه مشارکت‌های مردمی از جمله مواردی هستند که باید تقویت شوند.

دکتر ایازی در ادامه با اشاره به امر فرهنگ‌سازی در جامعه به بیان مزایای سرعت اطلاع‌رسانی در فضای مجازی پرداخت و اظهار داشت: استان خوزستان با توجه به دارابودن نعمت با عظمت نفت می‌تواند در چهارچوب مسئولیت‌های اجتماعی مطالبه‌گر باشد. مسئولان مناطق نفت‌خیز در چهارچوب مولفه‌های اجتماعی مکلف هستند که در حوزه سلامت مساعدت و همکاری داشته باشند.

وی تهیه سند اجتماعی شدن سلامت در سطح دانشگاه، بومی کردن مقتضیات متناسب با شرایط استان، تلاش بیش‌تر در راستای تقویت وضعیت سازمان‌های مردم‌نهاد را از دیگر موارد مورد انتظار از واحدهای تابعه معاونت اجتماعی وزارت برشمرد و عنوان کرد: در برخی موارد روش‌های سنتی پاسخ‌گو نیست و نیاز است روش‌های نوین را اجرا کرد. فضای مجازی و رسانه‌هایی هم‌چون صدا و سیما در این امر نقش مهمی را ایفا می‌کنند. استفاده از تمام ظرفیت‌های دانشگاه، راه‌اندازی اتاق اندیشه‌ورزی، ارایه و پیاده‌سازی ایده‌های جدید و پی‌گیری مستمر در کارها از مواردی است که باید به جد انجام شوند.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت در پایان گفت: سال ۱۳۹۷، سال تحول در نظام سلامت از منظر اجتماعی خواهد بود.

گفتنی است نخستین مجمع سلامت استان خوزستان روز گذشته (یکشنبه) در سالن همایش‌های استانداری خوزستان برگزار شد./230/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢١ اسفند ١٣٩٦ - ٠٨:٢١ / شماره خبر: ١٧٤٢٢١ / تعداد نمايش: 1108

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج