وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با هدف ارتقای مطالعات هدفمند در راستای نیازهای اجتماعی سلامت؛

نشست یک روزه روسا و کارشناسان مراکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت برگزار شد


گردهمایی کشوری روسای مراکز تحقیقات مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت (SDH) در محل سالن اجتماعات دانشکده آموزش علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

به گزارش وبدا، این نشست با حضور روسای 23 مرکز تحقیقات SDH در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با اهداف ارتقای مطالعات هدفمند در راستای نیازهای اجتماعی سلامت و هم‌پایی بیش‌تر با حوزه معاونت‌های اجتماعی دانشگاه‌ها و کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان‌ها، تولید دانش و شواهد و روش‌های مداخله‌ای در مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت و هم‌چنین نحوه همکاری این مراکز در برگزاری جشنواره سلامت و مجامع استانی سلامت در چارچوب شبکه تحقیقات مطالعات مؤلفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت تشکیل شد.

دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت در این نشست با اشاره به ضرورت مسئولیت‌پذیری اجتماعی در تمام ارکان و نهادهای دولتی و غیردولتی گفت: معاونت‌های اجتماعی دانشگاه‌های علوم پزشکی با ساختاری متشکل از دبیرخانه‌های شورای عالی سلامت استان، ادارات خیرین، سمن‌ها و مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت قادر است بستر مناسبی برای مطالعات مبتنی بر مشارکت جامعه فراهم کند.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت افزود: مراکز تحقیقات SDH با استفاده از نتایج مطالعات با تاکید بر مطالعات منطقه‌ای و مشترک جغرافیایی، نیازها و اولویت‌های مداخلات و سیاست‌گذاری‌های استانی را تشخیص و پیگیری‌های مربوطه را با توجه به کارگروه‌های استانی انجام می‌دهند که نتیجه همه این اقدامات چیزی جز دست‌یابی به جامعه‌ای سالم، پویا و بانشاط نخواهد بود.

دکتر ایازی در ادامه با تاکید بر همکاری و انجام پروژه‌های مشترک با ظرفیت‌های موجود در این مراکز تحقیقاتی، پیشنهاد مطالعاتی در خصوص مدل‌سازی اجتماعی شدن دانشگاه‌ها، همراهی در مجامع ملی سلامت و انجام حمایت‌های لازم در راستای حل مشکلات و ارتقای مداخلات در آسیب‌های اجتماعی و نظایر آن را مطرح کرد.

براساس این گزارش معاون آموزشی وزارت بهداشت نیز در این نشست با تاکید بر اهمیت جایگاه مراکز تحقیقاتی مولفه‌های اجتماعی در انجام مطالعات مربوط به عوامل متنوع اجتماعی موثر بر سلامت با هدف تولید شواهد و اطلاعات و استفاده از متخصصان بین‌رشته‌ای به عنوان اعضای محقق یا مدعو این مراکز گفت: برای کاهش بیماری‌ها و بهبود عوامل خطر که بیش از 80 درصد آن‌ها در خارج از حوزه سلامت است می‌بایست مراکز تحقیقاتی SDH دست به کار شده و با توجه به مناطق آمایشی با هم‌افزایی لازم، پژوهش‌هایی را طراحی کنند.

دکتر لاریجانی افزود: در حوزه معاونت آموزشی وزارت بهداشت به دلیل مشکلات منطقه‌ای و چالش‌هایی که در بیماری‌ها و اولویت‌های رسیدگی به سلامت وجود دارد، 20 درصد از کوریکلوم‌های آموزشی گروه‌های پزشکی را در راستای نیاز منطقه به دانشگاه‌ها واگذار کرده‌ایم. مراکز تحقیقاتی SDH می‌توانند در این زمینه به دانشگاه و منطقه خود یاری رسانند.

دکتر لاریجانی بر تبادل و ایجاد چرخه اطلاعات و دانش بین مراکز تحقیقاتSDH و سایر مراکز تحقیقاتی و بهره‌مندی از سایر تخصص‌ها در مطالعات تاکید کرد و احیای شبکه تحقیقات SDH را یکی از اولویت‌های معاونت اجتماعی دانست.

در ادامه قائم‌مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز گفت: مراکز تحقیقات مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت به دلیل این‌که با جامعه در ارتباط نزدیک بوده و به نوعی حیطه پژوهش‌شان به جامعه بر می‌گردد و حضور معاونت‌های اجتماعی دانشگاه‌ها و دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی استان‌ها را در کنار خود دارند، نسبت به سایر مراکز تحقیقاتی به لحاظ تعیین موضوع و پروژه‌های تحقیقاتی از امتیاز بالایی برخوردار بوده و همکاری با حوزه‌های دولتی و غیردولتی استانی در تعریف پروپوزال‌های مشترک و جذب گرنت‌های برون‌بخشی قابلیت ارتقای رتبه مراکز را در پی خواهد داشت.

دکتر آخوندزاده افزود: معاونت تحقیقات و فناوری به شدت و به منظور تقویت و حمایت از مراکز تحقیقاتی SDH و شبکه مربوطه به عنوان بازوی مطالعاتی معاونت اجتماعی در کنار این معاونت قرار می‌گیرد./230/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١٩ دی ١٣٩٦ - ١٢:١٨ / شماره خبر: ١٧١٣٣٥ / تعداد نمايش: 1628

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج