وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

در جلسه 4 ساعته بررسی وضعیت بازار دارویی؛

پیشنهاد رئیس سازمان غذا و دارو برای تشکیل کمیته رصد و پیگیری مشکلات دارویی/ضرورت حمایت از حوزه دارو به عنوان یکی ازمهمترین حوزه ها در اقتصاد کشور

نشست بررسی وضعیت بازار دارویی کشور و چالش های آینده بازار دارو با حضور قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت، معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو، مدیرکل بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت،مدیران سازمان غذا و دارو، نمایندگان بانک مرکزی، فرابورس و نمایندگان سندیکاهای واردکنندگان، تولیدکنندگان دارو و مدیران شرکت های پخش و مواد اولیه دارو عصر دیروز برگزار شد.
به گزارش وبدا، در این جلسه که 4 ساعت به طول انجامید، مشکلات حوزه دارو بررسی و در مورد چالش های فراروی آن بحث و تبادل نظر شد.
موضوعاتی که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت، وضعیت دیروز و امروز و روند بازار دارو و هزینه های سلامت، کمبود نقدینگی، ضرورت مدیریت هزینه های دارویی، راهکارهای منطقی سازی قیمت دارو، نحوه پرداخت بدهی به شرکت های دارویی و پخش دارو ، مختصات اوراق خزانه، حفظ و ارتقای زنجیره تولید و تامین دارو، تنگناها و محدودیت های موجود فرا روی دولت و بخش خصوصی، نحوه تخصیص ارز دارو و ... بود.
در این جلسه دکتر حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو سعی دارند تا مشکلات حوزه سلامت را تا حد توان برطرف نمایند و مهم ترین حوزه یعنی حوزه دارو که در اقتصاد کشور نیز سهم بسزایی دارد را حمایت نمایند.
وی افزود: امروز زمان مدیریت هزینه و تخصیص بهینه منابع بر پایه هزینه - اثربخشی است و ظرفیت اقتصاد ملی اجازه افزایش هزینه های سلامت و دارو را نمی دهد.
دکتر غلامرضا اصغری، معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو نیز در این جلسه پیشنهاد داد که کمیته ای متشکل از نمایندگان سازمان غذا و دارو و سندیکاهای تولیدکنندگان، وارد کنندگان و مواد اولیه دارو، مشکلات حوزه دارو را به صورت مداوم رصد و پیگیری کند.
وی افزود: در رفع مشکلات این حوزه به صورت متحد و همه با هم باید بکوشیم تا صنعت دارو آسیبی نبیند، تامین دارویی کشور خدشه دار نشود و مردم به بهترین نحو ممکن به دارو دسترسی داشته باشند.
در این نشست نمایندگان سندیکاهای دارویی کشور نیز با تاکید بر اهمیت و ضرورت مدیریت بهینه منابع دارویی، فهرستی از مشکلات پیش روی این صنعت و بازار را ارائه نموده و خواستار تداوم این نشست‌ها جهت طرح و بررسی رو در روی مشکلات بازار دارو و ارتقای وضعیت موجود شدند225/302.

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ١٨ دی ١٣٩٦ - ١٤:٥٣ / شماره خبر: ١٧١٢٨٣ / تعداد نمايش: 1647

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج