وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون درمان وزارت بهداشت در اجلاس معاونين درمان سراسر کشور خبر داد:

راه اندازی 90 مركز سرطان در کشور


معاون درمان وزارت بهداشت در اجلاس معاونين درمان سراسر کشور با اشاره به این که ارتقاي زيرساخت هاي سرطان در دستور كار است و قرار است ٩٠ مركز سرطان راه اندازي شود، افزود: آيين نامه شيمي درماني در آينده نزديك ابلاغ خواهد شد.

به گزارش وبدا، دکتر قاسم جان بابایی با بیان این مطلب گفت: اگر به بيمارستان ها توجه نشود، فعالیت دانشگاهها با مشکل روبرو می شود و رسالت آنها نيمه تمام مي ماند.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به این که درمان حوزه اي است كه آثار آن همان موقع مشخص مي شود و اقدامات اين حوزه به روز است، افزود: هر نوع سوء مديريتي، ضعف دانشگاه و هر تلاشي موفقيت دانشگاه را در پي دارد.

وی با بیان این که در اين دوره در حوزه فني درمان بيشتر كار مي كنيم زيرا چنانچه در اين بخش كار نشود طرح تحول سلامت پايدار نخواهد بود، افزود: استقرار نظام ارجاع، سطح بندي خدمات و ابلاغ سند درمان از جمله اقدامات ما است.

دکتر جان بابایی با تاکید بر این که كلينيك هاي ويژه بايد بيشتر مورد توجه قرار گيرند و دانشگاه ها در اين حوزه بايد بيشتر كار كنند، افزود: اگر دانشگاه كلينيك ويژه نداشته باشد، بخش خصوصي هم در اين حوزه وارد نمي شود.

وی همچنین گفت: آيين نامه هاي كلينيك هاي بیماری های جنسي و باروري، رشد و تكامل و مركز توانبخشي نوشته شده و هفته بعد ابلاغ مي شوند.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: ٩٢ درصد درآمد بيمارستان ها، درآمد اختصاصي است.

وی با اشاره به این که اعتبار هر دانشگاه به داشتن كلينيك توانبخشي است، افزود: مراكز جامع بيماران خاص يكي از نيازهاي ضروري است، اين بيماران بلاتكليف هستند و لذا بايد در كلينيك هاي ويژه، فضايي هم براي اين بيماران درنظر گرفته شود.

دکتر جان بابایی كاهش تصدي گري و برون سپاري خدمات درماني را يكي ديگر از اهداف حوزه درمان دانست و افزود: آيين نامه جديد بيمارستان هاي هيات امنايي جمع بندي شده و قرار است اجرايي شود.

وی تدوين و اجراي راهنماهاي باليني را از ديگر اقدامات معاونت درمان برشمرد و گفت: تدوین پروتكل خدمات پرهزينه مثل ارتوپدي، اندوسكوپي، كلونوسكوپي درمرحله نهايي است.

معاون درمان وزارت بهداشت در ادامه گفت: اصلاح نظام اعتباربخشي و ارتقاي نظارت بر مراكز تشخيصي و درماني، ارتقاء سامانه اعتباربخشي، بازنگري سنجه هاي اعتباربخشي، استانداردسازي چك ليست هاي نظارت بر امور درمان، ايجاد سامانه جامع نظارت بر درمان، بازنگري آيين نامه و بخش نامه هاي نظارتي، بازنگري سيستم ويزيت، اصلاح بسته هاي كاهش فرانشيز، اصلاح بسته حمايت از ماندگاري پزشكان در مناطق محروم از ديگر اقدامات اين حوزه است.

دکتر جان بابایی؛ بازنگري و تدوين بسته بيمه پايه، تدوين بسته خدمات بيمه سلامت در كشور، مديريت خدمات شايع و پرهزينه، خدمات اورژانس و پوشش كامل بيماران خاص و صعب العلاج و همچنين پوشش كامل سه دهك اول درآمدي را نیز در دستور كار این معاونت بیان کرد.

وی در ادامه تاکید کرد: اصلاح نظام پرداخت نيز اهميت دارد زيرا يكي از دلايل نارصايتي است و در اين راستا نظام پرداخت DRG مستقر خواهد شد.

معاون درمان وزارت بهداشت از دیگر اقدامات حوزه درمان به بازنگري كتاب ارزش نسبي در قالب شوراي عالي بيمه و خدمات درماني سازمان نظام پزشكي ، استقرار نظام پرداخت بيمارستان هاي وزارت بهداشت با مكانيزم پرداخت آينده نگر با سقف بسته، ارتقا و بازنگري سيستم HIS و MIS اشاره کرد.

وی همچنین گفت: بازنگري در فهرست خدمات آزمايشگاهي بسته بيمه پايه و تعيين فرانشيز اوليه يكي از اولویتهاست زيرا در آزمايشگاه هزينه هاي بيهوده زيادي وجود دارد.

دکتر جان بابایی افزود: بحث سلامت روان در دستور كار است كه در اين راستا تخت هاي روانپزشكي افزايش خواهد يافت.


معاون درمان وزارت بهداشت در پایان گفت: دانشگاه ها بايد بر سامانه آيداتيس نظارت بيشتري داشته باشند./207

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١٤ آذر ١٣٩٦ - ١١:٣٢ / شماره خبر: ١٦٩٧٥٩ / تعداد نمايش: 1752

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج