وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد:

کاهش تعداد تخت هاي فرسوده از ٧٣ درصد به ٤٥ درصد

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه در 4 سال اخیر تخت هاي فرسوده از ٧٣ درصد به ٤٥ درصد کاهش یافته است، گفت: طراحی و ساخت بیمارستان های مقاوم به زلزله و هوشمند در دستور کار است.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری پنجاه و چهارم که صبح امروز در وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: از سال ٨٦ بيمارستان هاي دولتي مورد ارزيابي قرار گرفتند که مشخص شد، حدود ٧٣ درصد تخت هاي بيمارستاني فرسوده و فاقد ارزش بهسازي لرزه اي بودند كه كه عمدتا تخت هاي دولتي و دانشگاهي است.

وی با بیان اینکه طبق برنامه ريزي ها تا سال ٩٩ تعداد تخت هاي فرسوده بايد به ٣٠ درصد كاهش پيدا كند، گفت: براي نوسازي تخت ها، دو راه وجود دارد که جايگزيني تخت هاي موجود و احداث تخت هاي جديد است.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره براینکه بازسازي و مقاوم سازي بيمارستان ها بيش از احداث تخت جديد هزينه دارد، خاطرنشان کرد: در دولت يازدهم ٢٤ هزار تخت به مجموع تخت های بیمارستانی اضافه شد، يعني سالانه ٦ هزار تخت احداث شده است.

وی ادامه داد: در تهران از ٢٥ هزار تخت بيمارستاني ١١ هزار تخت دولتي و ١٤ هزار تخت خصوصي و نهادهای عمومی غیر دولتی است.

دکتر حریرچی با بیان اینکه اگر در تهران زلزله رخ دهد، بيمارستان هاي پلاسكويي مقاومت نداشته و مشكل ايجاد مي كند، گفت: ما شهر تهران را به ٦ حوزه تقسيم كرديم و با توجه به اينكه اكثر بيمارستان ها در مناطق شلوغ هستند، براي اين ٦ حوزه ٨ پروژه تعريف كرده ايم كه هركدام ١٥٠٠ تخت دارند.

وی ادامه داد: طراحي بيمارستان هاي جديد طوري است كه در مواقع زلزله علاوه بر مقاومت لازم، به افزايش ٢.٥ برابري تخت ها در مواقع عادي مي انجامد، اين بيمارستان ها متمركز و منسجم و هوشمند بوده و از نظر موقعيت و ترافيك زميني مناسب است و قابليت افزايش تخت را دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت درخصوص کاهش آسیب های اجتماعی گفت: اعتیاد‌ یکی از آسیب‌ های اجتماعی مهم است که طبق اعلام ستاد مبارزه با مواد مخدر، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر درگیر آن هستند و اولین راهكار مبارزه با اعتياد، پیشگیری از اعتياد است.

وی ادامه داد: كاهش آسيب به این معنی است که فرد معتاد را با مواد مخدر سبك تَر به تدريج ترك مي دهند که در این راستا از طریق مراکز غیر دولتی ترک اعتیاد ٧٨٦٣٧٤ نفر را تحت درمان قرار داده‌ ایم که ۵۵۹ هزار و ۲۰۷ نفر تحت پوشش سامانه آیداتیس قرار دارند.

دکتر حریرچی درخصوص اعتراض به تعرفه های پزشکی در برخی رشته ها گفت: وزارت بهداشت تصمیم گرفت تعیین تکلیف تعرفه ها را به سازمان نظام پزشکی محول کند تا نظر علمی و کارشناسی را از گروه‌ های صنفی معتبر دریافت کند.

وی گفت: ما معتقدیم تعرفه ها در برخی خدمات بیمارستانی پایین تر از قیمت واقعی خدماتی است که ارائه می شود، اما در مورد تعیین سهم گروه‌ ها ،حرفی نمی ‌زنیم.

وی با بیان اینکه ما در مورد یک رشته خاص اعلام موضع نمی کنیم، تصریح کرد: آنچه مسلم است، تعرفه ها قرار است بر اساس کتاب کالیفرنیا تعیین شود و لذا از سازمان نظام پزشکی درخواست کردیم کتاب تعرفه‌ ها را ترجمه و تعرفه مورد نظر را پیشنهاد دهد.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: قرار است تعرفه ها با توجه به اعتبارات موجود و نظرات کارشناسی از انجمن های علمی در سازمان نظام پزشکی مورد بررسی و پیگیری قرار گیرند و دولت بر اساس قانون منابع و مصارف، نسبت به تعیین تعرفه ها اقدام می کند و وظیفه شورای عالی بیمه فقط بررسی تعرفه ها و ارسال آن به دولت برای تصویب است.

دکتر حریرچی درخصوص جزییات برنامه ششم توسعه گفت: قانون هاي برنامه های توسعه، قوانینی هستند كه ٥ ساله وضع مي شوند و در طول 5 سال بر ساير قوانين حاكم هستند و قانون برنامه ششم توسعه نیز همین خصوصيت را دارد.

وی گفت: بخش ۱۴ قانون برنامه ششم توسعه مربوط به سلامت و بیمه و زنان و خانواده است و بر اساس ماده ۷۰، دولت موظف است به منظور تحقق سیاست های کلی سلامت، تامین منابع پایدار برای بخش سلامت و مدیریت منابع از طریق نظام بیمه را تا پایان سال اول تامین نماید.

وی خاطرنشان کرد: براساس قانون برنامه ششم توسعه، پوشش بیمه سلامت برای تمام آحاد جامعه اجباری شده و برخورداری از منابع دولت به وسع خانواده ها منوط شده است.

 

دکتر حریرچی با بیان اینکه از سال ۸۴ كه انتهاي دولت هشتم و اوايل مجلس نهم بود، طرح بیمه روستایی اجباری شد، گفت: در طرح تحول نظام سلامت نیز ۱۱ میلیون نفر در سال اول اجرای طرح، بیمه شدند و تمام افراد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و اقشار خاص، تحت پوشش بیمه رایگان هستند.
وی با اشاره براینکه حق بیمه ۵۰ درصد افراد تحت پوشش را دولت پرداخت می‌ کند، اظهارداشت: دولت به عنوان کارفرما، حق بیمه کارکنان خود را نیز می‌ دهد، این حق بیمه شامل سرپرست خانوار و تمامی افراد تحت تکفل است.

دکتر حریرچی گفت: یکی از مشکلات ما پرداخت نشدن حق بیمه پایه سلامت کارکنان برخی دستگاه‌ های اجرایی با ادعای کسری منابع است که دود این کار به چشم بیمارستان‌های دولتی می ‌رود، این موضوع درقانون برنامه ششم توسعه نیز مورد توجه قرار گرفته است.

وی با طرح این مطلب که یکی از مشکلات بیمه‌ ها و بیمارستان ‌ها مهاجران افغانستانی هستند، توضیح داد: طبق برنامه ششم توسعه، پوشش بیمه سلامت برای افراد خارجی و‌ مقیم در کشور اجباری شده است و براساس سرشماری سال ۹۵ یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر اتباع خارجی در کشور داریم که برخی از آن‌ها که قانونی وارد شدند و تحت پوشش بیمه کمیساریا هستند و افراد غیرقانونی تحت پوشش بیمه‌ ای نیستند، اما آنچه منجر به ایجاد مشکل شده، این است که اکثر اتباغ افغان غیرمجاز در تصادفات دچار آسیب می شوند و پذیرش و مداوای آنها مشکلات مالی زیادی به وجود آورده است.

دکتر حریرچی گفت: هرگونه پرداخت مازاد بر تعرفه تعیین شده و خارج از صندوق و بدون فاکتور رسمی، در بیمارستان های دولتی ممنوع است و مردم می‌ توانند تخلفات را به سامانه ۱۹۰ گزارش دهند.

وی افزود: پایگاه اطلاعات بر خط بیمه شدگان درمان کشور در سال اول اجرای قانون باید در سازمان بیمه سلامت تشکیل شود و از ابتدای سال دوم، اجرای این قانون و نحوه دریافت خدمات بیمه شدگان از مراکز بهداشتی، تشخیصی، درمانی و دارویی به صورت واحد توسط بیمه سلامت طراحی و اجرا می‌ شود.

سخنگوی وزرات بهداشت با بیان اینکه ماده 72 قانون ششم توسعه، به تولیت نظام سلامت اشاره دارد که بر سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت در وزارت بهداشت تمرکز دارد، ادامه داد: در برنامه ششم توسعه بر توسعه کمی و کیفی و ساماندهی یکپارچه اورژانس پیش بیمارستانی به عنوان موسسه دولتی وابسته به وزارت بهداشت اشاره شده است و بر طبق برنامه، فهرست رسمی دارویی براساس نظام دارویی ملی کشور توسط وزارت بهداشت تهیه می شود تا داروهای خارج از فهرست یادشده تجویز نشود، چراکه هر کشوری فهرست رسمی دارویی خود را دارد و تجویز داروهای خارج از فهرست یاد شده تخلف است.

وی گفت: طبق قانون برنامه، وزارت بهداشت موطف است با همکاری وزارت جهاد کشاورزی مقدار سموم باقیمانده در مواد غذایی و فرآورده های غذایی و نیز کودهای شیمیایی را برای محصولات مشخص کند.

وی در پایان گفت: وزارت بهداشت موظف است در سال اول اجرای قانون برنامه، فهرست مواد و فرآورده های غذایی سالم و ایمن و سبد غذایی مطلوب برای گروه های سنی مختلف را اعلام کند. /207

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ١٣ آذر ١٣٩٦ - ١٤:٥١ / شماره خبر: ١٦٩٧٢٦ / تعداد نمايش: 1740

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج