وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری:

هر محصولى كه به طور قانونى در بازار موجود است دارای تاييديه از وزارت بهداشت است

دکتر حریرچی گفت: وظیفه وزارت بهداشت اطمینان از سلامت محصولات غذایی است که در کشور تولید می‌شود.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص محصولات تراريخته و انجام آزمایش بر روی برنج تراریخته در دانشگاه علوم پزشکی یزد، گفت: این آزمایش با موفقیت بوده است و با توجه به این‌ که زمین کشاورزی کمتر و امکانات زمین های کشاورزی نسبت به گذشته کمتر شده است، روندی در کل دنیا به سمت اصلاح نژاد شروع شده است.
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که سیاست های کلی در این زمینه در کشور ما وجود دارد، افزود: وظیفه وزارت بهداشت اطمینان از سلامت محصولات غذایی است که در کشور تولید می‌شود و وزارت بهداشت باید از سلامت همه محصولات مطمئن باشد.

وی با تاکید بر این که هر نوع محصولى كه به طور قانونى در بازار موجود است دارای تاييديه از وزارت بهداشت است، افزود: در خصوص محصولات تراريخته با دقت بيشترى بررسى مى شود، هم با بررسى هاى ميدانى و هم بررسى محصولاتى كه به وزارت بهداشت مى فرستند.

دکتر حریرچی در ادامه درباره تخلف برخی پزشکان در مطب که چند بیمار را با هم معاینه می کنند، گفت: این تخلف در برخی مطب ها وجود دارد و موضوع جدیدی نیست، در بخش دولتی به علت کمبود پزشک عمومی و متخصص در مواقعی یک پزشک مجبور است در یک شیفت کاری 50 تا 70 بیمار را ویزیت کند و نمی تواند وقت لازم را برای هر بیمار اختصاص دهد اما در مطب های خصوصی که کمبود نداریم، این مسئله قابل قبول نیست.

وی با بیان این که بر اساس مصوبه دولت هر پزشک عمومی باید 15 دقیقه، هر متخصص 20 دقیقه، هر پزشک فوق تخصص 25 دقیقه و هر متخصص روانپزشکی 30 دقیقه برای هر بیمار وقت بگذارد، افزود: باید حریم خصوصی بیمار رعایت شود بنابراین از پزشکان درخواست داریم از ویزیت چند بیمار به طور همزمان خودداری کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: از مردم می خواهیم در صورت مشاهده چنین مواردی موضوع را گزارش کنند و حتما با پزشکان متخلف برخورد می شود البته نظارت بر مطب های خصوصی به عهده سازمان نظام پزشکی است.

وی با اشاره به این که در بخش دولتی کمبود پزشک داریم و توزیع پزشکان نا متقارن است، افزود: امیدواریم با مصوبات مجلس و افزایش ظرفیت پذیرش پزشک و افزایش پذیرش بومی در 10 سال آینده این مشکل بر طرف شود.

دکتر حریرچی در ادامه درباره جلسه روز گذشته وزير بهداشت با هیئات بورد بيهوشى در خصوص تعرفه ها، گفت: بیش از ۸-۹ ماه است که در مورد تعرفه های بیهوشی بحث شده و این موضوع در شورای عالی بیمه، دبیرخانه این شورا و کمیسیون اجتماعی دولت بررسی شده است.وی افزود: براساس مقتضیاتی که وجود داشت در شهریورماه کتاب تعرفه خدمات سلامت مبتنی بر نظرات کارشناسی تغییراتی کرد.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که با واقعى سازى تعرفه ها موافق هستیم، افزود: به طورى كه سازمان هاى بيمه گر كه حق بيمه مى گيرند يا تابع بودجه دولتى هستند بتوانند اين تعرفه را جبران كنند و تعرفه ها در بودجه دولت نیز پيش بينى شود.

دکتر حریرچی با بیان این که منتخبان و مسئولان جدید سازمان نظام پرشكى هم اعلام كردند قطع رابطه مالى بين بيمار و پزشك را مد نظر دارند، افزود: قريب به اتفاق پزشكان در هر شرايطى با ارایه خدمات درمانی به مردم اجازه ندادند مردم تحت فشار قرار گیرند

وی تاکید کرد: امیدوارم خبر کم‌ کاری متخصصین بیهوشی واقعی نباشد و بعيد مى دانم همكاران بيهوشى در ساعات كارى و موظف، ارائه خدمت نكنند و ارائه خدمات درمانی توسط وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی نظارت می شود.

دکتر حریرچی در ادامه گفت: وزارت بهداشت همواره با واقعی شدن تعرفه های پزشکی موافق است و باید سازمان های بیمه گر و بودجه های دولتی بتوانند فاصله تعرفه های پزشکی تا قیمت واقعی را جبران کنند، امیدوارم منابع لازم در بودجه کشور دیده شود و با اصلاح تعرفه ها مشکلات بر طرف شود و در آینده نزدیک با تقویت منابع مالی بیمه ها، رابطه مالی پزشک و بیمار نیز از بین برود.
قائم مقام وزیر بهداشت گفت: پزشکان همیشه در صحنه های سخت تاریخی مانند دوران انقلاب، جنگ و تحریم در کنار مردم بوده اند، در اوایل انقلاب عمل جراحی باز قلب فقط در تهران انجام می شد اما اکنون نه تنها در تمام مراکز استانها بلکه در بسیاری از شهرهای رده دو و سه آنها نیز انجام می شود و در کشوری با 80میلیون جمعیت سالی کمتر از هشت بیمار برای درمان به خارج اعزام می شوند.

دکتر حريرچى در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگر در مورد انتصابات خانوادگى در سيستم بهداشتى و درمانى استان سيستان و بلوچستان، گفت :دكتر ميرى از روساى دانشگاه هستند كه چهره استان را در مدت اخير به طرز معنادارى تغيير دادند و از مبارزان قبل انقلاب و از زندانيان زمان شاه بوده اند.
وی تاکید کرد: در استان سيستان بلوچستان موفق ترين عملكرد، عملكرد بهداشتى و درمانى بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که انتصابات انجام شده قاعدتا موافقان و مخالفانی دارد. افزود: برخى از تقاضاها براى انتصاب حتى اگر خلاف قانون نباشد هم به علت جوى كه ممكن است در آينده ايجاد شود، انجام نمى شود.

وی افزود: البته نظارت ها در این موارد انجام و در صورت وجود شائبه، برخورد صورت مى گيرد.

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره علت رد طب اسلامی در وزارت بهداشت گفت: زدن این حرف که چیزی به عنوان طب اسلامی نداریم، کار آسانی نیست و این کار پس از بررسی های طولانی در متون قانونی و اسناد بالا دستی و متون فقهی انجام شده است و فرایند پیچیده ای داشته است و البته ممکن است تبعاتی هم داشته باشد.

وی گفت: در سیاست های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری نیز کلمه ای به عنوان طب اسلامی قید نشده است و از طب ایرانی صحبت شده است، البته همه قبول داریم که پیامبر و ائمه اطهار معجزه و شفا داشته و دارند اما این مسئله موضوعی جداگانه است و با ادعاهایی که به نام طب اسلامی مطرح می شود متفاوت است.

دکتر حریرچی افزود: همه علما نیز امروزه برای درمان بیماری از طب مدرن و درمان بیمارستانی استفاده می کنند و بسیاری از آنان نیز بارها گفته اند که اگر بوعلی نیز امروز زنده بود از کتاب قانون برای طبابت استفاده نمی کرد بلکه از علم روز استفاده می کرد.

وی گفت: برخی افراد از طب روایی سخن می گویید و معتقدند با احادیث و روایات می توان بیماران را درمان کرد، در حالی که بسیاری از این روایت سندیت ندارند و آنهایی که سندیت دارند نیز بیشتر مربوط به سبک زندگی و آداب تغذیه است و درباره درمان بیماری ها نیست در حالی که برخی از افراد مدعی هستند با یک جوشانده می توانند سرطان یا برخی بیماری های مادرزادی، دردهای سیاتیک یا سایر بیماری های شدید را درمان کنند که هیچ جایگاهی ندارد و تخلف آشکار است.

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: برخی از این مدعیان می گویند درمان ما رایگان است و به دنبال پول نیستیم اما داروهایی را با نسخه های 150 یا 200 هزار تومانی به افراد می دهند که کاملا شائبه سوء استفاده مالی و تخلف دارد. چنین کارهایی هم سلامت مردم را به خطر می اندازد و هم قداست اسلام و ائمه را خدشه دار می کند و قابل تحمل نیست.

وی درباره ارجاع بیماران برای درمان به خارج از بیمارستان گفت: در مورد افراد بستری در بیمارستان به هیچ وجه ارجاع برای دارو و لوازم پزشکی یا انجام آزمایش و تصویربرداری به خارج از بیمارستان نداریم مگر اینکه در چرخه ارجاع بیمارستان صورت گیرد و هر گونه پرداخت خارج از صندوق بیمارستان نیز ممنوع و تخلف است.

دکتر حریرچی ادامه داد: در مورد نوبت های پیوند باید گفت که وضعیت ایران به خصوص در مورد پیوند کلیه از بسیاری از کشورهای پشرفته نیز بهتر است در برخی کشورها مانند انگلیس انتظار برای پیوند کلیه تا 12 سال طول می کشد البته یک علت آن نبود پیوند از فرد زنده است. البته داروهای بیماران پیوندی اغلب گران و خارج از تعهد بیمه هستند که امیدواریم بیمه ها این داروها را پوشش دهند.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: برخی از افزایش سهم سلامت از تولید ناخالص ملی گله دارند و معتقدند این پول ها اسراف است و باید صرفه جویی شود و همزمان از ضعف از پوشش هزینه های بیماران و پشت نوبتی ها گله دارند که در این سخنان تضاد وجود دارد.نمی توان انتظار داشت که تولید ناخالص ملی ایران در دنیا در رتبه 80باشد و سهم کافی از سلامت نیز اختصاص داده نشود و آن وقت هم سطح پیشرفته ترین کشورها به مردم خدمات سلامت ارائه شود.
وی در پاسخ پرسشی درباره برنامه رئیس جمهوری در سفر به نیویورک درباره مسائل مرتبط با حوزه سلامت گفت: بیشتر ارتباطات بین المللی سلامت ایران از طریق ارتباط وزارت بهداشت با سازمان بهداشت جهانی دنبال می شود، البته حتما گزارش پیشرفت های ایران در حوزه سلامت در گفت و گوهای سران کشورها مطرح می شود و حتما رئیس جمهوری در سخنانی که در نیویورک مطرح می کند به فاجعه ای که سلامت مردم یمن را تهدید می کند و گسترش وبا در این کشور؛ کاهش وزن کودکان یمنی و نیز از بین رفتن زیرساختهای درمانی در این کشور و مسئله ای که سلامت مردم مسلمان میانمار را تهدید می کند، اشاره خواهد کرد.

دکترحریرچی همچنین، در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره تاخیر در پرداخت اضافه کار و کارانه پزشکان، پرستاران و پیراپزشکان گفت: در این مورد هیچ وقت قضاوت نکنید که این افراد اعتراض دارند یا انگیزه کار آنان کاهش یافته است، همه کادر درمانی بدون کوچکترین خدشه ای خدمات رسانی به مردم را در مراکز درمانی انجام می دهند البته به علت تاخیر در پرداخت بیمه ها، مطالبات آنها مانند کارانه و اضافه کار در بیمارستان های مختلف بین چهار ماه تا یکسال با تاخیر پرداخت می شود و مدت این تاخیر استان به استان و بیمارستان به بیمارستان متفاوت است.

وی افزود: در حادثه تصادف داراب یکی از مجروحان که از نزدیک فعالیت پرستار و کمک پرستار را دیده بود توصیه کرد که از کار این افراد کم کنیم در واقع این فرد جراحت خود را فراموش کرده بود و تحت تاثیر فعالیت کادر درمانی قرار گرفته بود.

حریرچی گفت: تاخیر بیمه ها باعث شده که نه تنها مطالبات پرسنل بیمارستانها با تاخیر پرداخت شود بلکه هزینه شرکتهای تجهیزات پزشکی و تامین غذای بیمارستانها نیز با تاخیر پرداخت می شود اما هیچ خللی در خدمات رسانی در بیمارستانها رخ نداده است گر چه قسمتی از هزنیه های زندگی این افراد از این طریق تامین می شود و تاخیر در این پرداخت ها زندگی آنان را به مشکل می اندازد./203

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢٠ شهريور ١٣٩٦ - ١٥:١٠ / شماره خبر: ١٦٦٠٢٩ / تعداد نمايش: 2294

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج