وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سخنگوی وزارت بهداشت عنوان کرد:

مطالبه 10 هزار میلیارد تومانی وزارت بهداشت از سازمانهای بیمه گر/ جناحها، گروههای سیاسی و منتقدان برای اجرای بهتر طرح تحول سلامت همکاری کنند

قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت از سازمانهای بیمه گر و سایر منابع 10 هزار میلیارد تومان طلبکار است.

به گزارش وبدا به نقل از ایرنا، دکتر ایرج حریرچی در آئین تکریم و معارفه رییس و سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان این مطلب، اظهار داشت: امیدواریم که با اختصاص این میزان از مطالبات، بدهی این وزارتخانه به پرسنل، پزشکان، شرکتهای دارویی و ملزومات پزشکی کاسته شود.

وی در خصوص جدا کردن بیمارستانهای دولتی از آموزشی افزود: با توجه به کمبود پزشک و پرستار و درخواست 20 هزار تخت جدید آموزشی باید برای این تختها نیروی لازم جذب شود. معتقدیم مردم حق دارند به بیمارستانهای آموزشی مراجعه نکرده و به بیمارستانهای درمانی با کیفیت مناسبت مراجعه کنند.

دکتر حریرچی از تداوم ارتقا و نهادینه سازی طرح تحول نظام سلامت، استقرارنظام ارجاع و پزشک خانواده، توجه به آموزش و پژوهش در راستای سلامت مردم، تامین منابع مالی پایدار و شفاف سازی هزینه ها، اصلاح ساختار نظام سلامت به منظور چابک سازی سیستم و اصلاح ساختار مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت به عنوان مهمترین برنامه های وزارت بهداشت در دولت دوازدهم یاد کرد.

وی تصریح کرد: بسیاری از عوامل مانند بیکاری، فقر، اعتیاد، تغذیه نامناسب، مسکن نامناسب، تحرک نداشتن و چاقی از جمله عوامل مهم تاثیرگذار بر سلامت مردم است که باید اصلاح و از آسیبهای ناشی از آن پیشگیری شود.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: در حال حاضر 70 درصد مردم ایران چاق هستند و اضافه وزن دارند که این امر باعث بروز بیماری و ایجاد هزینه برای کشور و مردم می شود. همچنین سالانه 768هزار مورد بستری ناشی از مصدومیت های ترافیکی در کشورانجام می شود که صدمه هایی شامل مرگ، معلولیت و صرف هزینه های زیاد بیمارستانی را به دنبال دارد.

قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت گفت: تلاش می شود با اصلاح مولفه های اجتماعی موثر برسلامت، مردم کمتر بیمار شوند و به بیمارستان نیاز داشته باشند و هزینه ها درجای مناسب صرف شود. انتظار می رود همانطور که دولت، مجلس و مردم در اجرای مرحله نخست طرح تحول سلامت همکاری کردند، این همکاری در اجرای مرحله دوم نیز ادامه داشته باشد.

دکتر حریرچی تاکید کرد: با توجه به اهمیت طرح تحول نظام سلامت انتظار است همه جناحها، گروههای سیاسی و منتقدان برای اجرای هرچه بهتر این طرح همکاری کنند.

وی یادآور شد: امسال طبق پیشنهاد دولت و اصلاح بسیار خوبی که مجلس انجام داد اعتبار مناسبی برای بیمه سلامت دیده شده ولی هنوز به نقطه مناسب نرسیده که امید می رود به نتیجه مطلوبی برسد. امسال 10 هزار میلیارد تومان برای بیمه سلامت و 24هزار میلیارد تومان اعتبار برای مجموعه بهداشت و درمان پیش بینی شده است.

قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت اضافه کرد: پیشنهاد وزارت بهداشت به مجلس این است که منابع وزارت بهداشت از منابع حاصل از نفت به منابع مالیاتی پایدار مانند یک درصد ارزش افزوده یا مالیات بر کالاهای آسیب رسان متصل شود. بر اساس طرح های کارشناسی سازمان جهانی بهداشت، می توان از محل منابع مالیات برسیگار مشابه کشورهای همسایه، سالانه 11 هزار میلیارد تومان به حوزه سلامت اختصاص داد. این میزان اعتبار 2.5برابر اعتبار وزارت بهداشت از محل 10 درصد هدفمندی یارانه ها است.

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: استان بوشهر در بسیاری از شاخصهای ارتقای بهبود و شاخصهای فرایندی از دیگر استانهای کشور جلوتر است.رسیدن به این جایگاه ناشی از تلاش های موثر مجموعه نیروهای دانشگاه علوم پزشکی،همکاری مردم و مجموعه مدیریتی استان است.

دکتر حریرچی با اشاره به ساخت و نوسازی مراکز بهداشتی استان بوشهر، اظهار داشت: بهبود وضعیت مراکز بهداشتی و ارائه خدمات مفید و موثر درمانی در دورترین مناطق استان از جمله دستاوردهای مهم طرح تحول نظام سلامت است.

وی با اشاره به 11میلیون و 948هزار بار مراجعه سرپایی مردم به حوزه سلامت در استان بوشهر، گفت: این دانشگاه تاکنون توانسته به بهترین شیوه در زمینه سلامت به مردم خدمات ارائه کند. همچنین 500 نیروی متخصص 160 عضو هیات علمی در استان بوشهر در دولت یازدهم به این استان اضافه شد و تا حدی توانست رضایتمندی مردم از خدمات این حوزه را افزایش دهد بنابراین سایر کمبودهای بهداشت و درمانی در استان به تدریج برطرف خواهد شد.

گفتنی است در این مراسم از خدمات دکتر علیرضا رییسی تقدیر و دکتر سعید کشمیری به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، معرفی شد. دکتر رییسی چندی پیش با حکم وزیر بهداشت به عنوان معاون بهداشت وزارت بهداشت منصوب شد.

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١٩ شهريور ١٣٩٦ - ١٧:٠٠ / شماره خبر: ١٦٥٩٩٠ / تعداد نمايش: 2106

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج