وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در حاشیه اجلاس معاونین درمان سراسر کشور:

اعتبارات حوزه سلامت به بخش های پایدار گره زده شود/ قانون زیاد نوشته می شود، امابخش عمده آن اجرا نمی شود

 

وزیر بهداشت گره زدن اعتبارات حوزه سلامت به منابع پایدار و اجرای قانون را راه حل مشکلات عمده حوزه سلامت برشمرد و راهکار حل بسیاری از مشکلات حوزه سلامت را اجرای قانون عنوان کرد.

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی، در حاشیه اجلاس معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور درخصوص راه حل دو مشکل عمده حوزه سلامت یعنی عدم تولیت یکپارچه در حوزه سلامت و نداشتن منابع پایدار، گفت: راه حل آنها بسیار ساده است، یعنی دولت و مجلس هزینه ها و اعتبارات حوزه سلامت را به بخش های پایدار گره بزنند.
دکتر هاشمی افزود: دولت دو نوع منابع عمومی دارد که بخشی از مسیر نفت و بخش دیگر از مسیر عوارض و مالیات ها تامین می شود، بنابراین باید اعتبارات حوزه سلامت یا آموزش و پرورش به بخش پایدارتر وصل شود.
وزیر بهداشت درخصوص تولیت نیز گفت: در مورد تولیت هم راه حل ساده است، براین اساس که اگر قانون اجرا شود، تولیت یکپارچه می شود.
دکتر هاشمی گفت: در برنامه پنجم توسعه تجمیع صندوق بیمه ها پیش بینی شد، اما این اتفاق نیفتاد و دلیلش نیز رودربایستی ها و اما و اگرها است.
وزیر بهداشت با بیان اینکه قانون زیاد نوشته می شود، امابخش عمده آن اجرا نمی شود، ادامه داد: مثلا فقط 30 درصد قانون برنامه پنجم توسعه اجرا شد.
دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: بالاتر از مصوبات مجلس، سیاستهای کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است که چنانچه این سیاستها کامل اجرا شود، هیچ مشکلی باقی نمی ماند و در این راستا اراده و هماهنگی بخش های مختلف دولت و مجلس نیاز است.
وزیر بهداشت در پاسخ به این سوال که در راستای طرح تحول سلامت هیچ بیماری نباید از بیرون دارو تهیه کند، ولیکن بعضی بیمار ستان ها در کشور، بیمار را مکلف به این کار کردند، گفت: دستورالعملی که در این باره در یکی از دانشگاه‌ های علوم پزشکی کشور صادر شده بود، حتی یک ساعت هم اجرا نشد و لغو شد و به آن دانشگاه نیز تذکراتی داده شد؛ چرا که هیچ مرکزی حق ندارد، دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت را، ولو اینکه تحت فشار باشد، بلااثر کند.
دکتر هاشمی گفت: البته شرایط ادامه کار مراکز درمانی به دلیل بدعهدی‌ های برخی از شرکا که بدهی ها را به موقع پرداخت نکردند، سخت است، اما اجازه نمی ‌دهیم، آنچه با چنگ و دندان به دست آوردیم به حاشیه رانده شود.
وزیر بهداشت با بیان اینکه شماره 190 برای ثبت تخلفات در حوزه سلامت معرفی شده است،گفت: اگر موردی در این زمینه گزارش شود، مدیران ما با آن برخورد می‌ کنند، در مورد اخیر نیز شاید با این اقدام قصد گرفتن مطالبات خود را از دانشگاه داشتند، وگرنه هیچ مرکزی نمی خواهد، خلاف قانون عمل کند.
دکتر هاشمی درخصوص عدم توجه به ساخت مراکز درمانی در برخی مناطق گفت: قانون می‌گوید، هر طرح بزرگ باید پیوست سلامت داشته باشد. یعنی اگر اتوبان یا شهرک یا پالایشگاه ساخته می شود، باید پیوست سلامت داشته باشد، در غیر اینصورت وزارت بهداشت تنها می‌ تواند بر 20 درصد سلامت مردم تأثیرگذار باشد.
دکتر هاشمی افزود: به نظر می رسد، قانون اجرا نمی شود، درحال حاضر در شهر بزرگ تهران گرفتار تامین زمین برای ساخت بیمارستان هستیم و بارها هم به شورای شهر و آقای شهردار در این باره گفته ‌ایم و البته کمک‌هایی شده است، اما بین نیاز مردم و آنچه ارائه می دهیم، فاصله زیادی وجود دارد.
وزیر بهداشت ادامه داد: در برخی کلانشهرها کمک‌ها بیشتر بوده است. به عنوان مثال در ارومیه 60 پارچه زمین دادند تا مراکز بهداشتی درمانی را در آنجا دایر کنیم و انتظار داریم در همه شهرها این اتفاق بیفتد، اما در برخی شهرها نه تنها زمین نمی ‌دهند، بلکه عوارض کلان هم طلب می‌کنند، این در حالی است که شهرداری برای ارائه خدمات نباید عوارض بخواهد و وظیفه آنها توسعه خدمات است، نه صرفا ساخت و ساز.
دکتر هاشمی گفت: در تهران 370 مرکز وجود دارد که شهرداری آنها را برای سلامت مردم ایجاد کرده است، اما این میزان پاسخگوی نیاز مردم نیست، زیرا مردم بیمارستان می خواهند.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: اگر قانون اجرا شود و پیوست سلامت برای طرح های بزرگ وجود داشته باشد، مشکل حل می‌شود و امیدواریم قانون اجرا شود و قوانین فقط در گنجه‌ها نمانند./207


نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٤ تير ١٣٩٦ - ١٥:١٢ / شماره خبر: ١٦٣٣٥٩ / تعداد نمايش: 1885

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج