وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت در جشنواره عمران سلامت مطرح کرد:

ساخت بیش از ۲۵ هزار تخت بیمارستانی/ افزایش ۱۵ برابری ساخت مراکز بهداشتی در دولت یازدهم نسبت به دولت های پیشین

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت در جشنواره عمران سلامت گزارش جامعی را از فعالیت های عمرانی وزارت بهداشت در سطح کشور ارائه داد.

به گزارش وبدا، دکتر سیدعلی صدرالسادات، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت در جشنواره عمران سلامت در سالن اجلاس سران گفت: طبق هدفگذاری که در ابتدای دولت یازدهم شده است باید در حوزه درمان سرانه 1.6 تخت به ۲.۳ تخت به ازای هر هزار نفر برسد و سرانه فضاهای بهداشتی از ۴۴ مترمربع به ۷۵ مترمربع به ازای هر هزار نفر ارتقا یابد، همچنین سرانه فضاهای آموزشی از ۱۰ مترمربع به ۲۱.۸ مترمربع برای هر دانشجو افزایش یابد.

دکتر صدرالسادات در ادامه طی گزارشی به برنامه ها و اقدامات عمرانی وزارت بهداشت اشاره کرد و افزود: در سال ۹۲ تعداد ۹۶ هزار تخت بیمارستانی با سرانه ۱.۶ به ازای هر هزار نفر داشتیم که بیش از ۵۵ هزار تخت آن فرسوده بود و باید نوسازی یا جایگزین می شد و برای اینکه به شاخص ۲.۳ به ازای هر هزار نفر برسیم باید به تعداد ۱۶۷ هزار تخت می رسیدیم. همچنین برای رسیدن به شاخص ۲.۳ تخت به ازای هر هزار نفر چند فاز طراحی شده است که فاز اول آن طرح ساخت و تامین ۲۱ هزار تخت بیمارستانی است که هم اکنون توانستیم در این فاز بیش از ۲۱ هزار تخت را تحقق ببخشیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت اظهار کرد: در طرح ساخت و تامین ۲۱ هزار تخت بیمارستانی دو هدف را دنبال کردیم یکی توسعه و تکمیل پروژه های نیمه تمام و دیگری استفاده بهینه از منابع موجود طرح تحول نظام سلامت.

وی در ادامه به برخی از ویژگی های طرح تکمیل ۲۱ هزار تخت بیمارستانی اشاره کرد و افزود: افزایش ۲۵ درصدی تخت های بیمارستانی و اشتغال ۳۰ هزار نفر روزانه در ساخت بیمارستان ها از جمله ویژگی های طرح تکمیل ۲۱ هزار تخت بیمارستانی است.
دکتر صدرالسادات با اشاره به دستاوردهای طرح ۲۱ هزار تخت بیمارستانی گفت: بهره برداری از 22 بیمارستان با ظرفیت بیش از 200 تخت، بهره برداری از 45 بیمارستان با ظرفیت بین 100 تا 200 تخت، تکمیل پروژه های نیمه تمام، ارتقاء سرانه تخت های بیمارستانی در استان های محروم و کم برخوردار و استقرار سیستم برنامه ریزی و کنترل پروژه از جمله دستاوردهای طرح ۲۱ هزار تخت بیمارستانی است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت گفت: تکمیل و تحویل 25 هزار و 440 تخت بیمارستانی در قالب توسعه و تکمیل بیمارستان ها از نتایج اجرای طرح تکمیل تخت های بیمارستانی و طرح تحول نظام سلامت است که از این تعداد 21 هزار و 52 تخت در قالب طرح ۲۱ هزار تخت بیمارستانی و ۴۳۸۸ تخت در قالب طرح تحول نظام سلامت است.

رئیس جشنواره عمران سلامت گفت: ما توانستیم تعداد تخت ها بیمارستانی را که در ابتدای دولت یازدهم تعداد آنها ۹۶ هزار تخت بود را به ۱۲۱ هزار تخت بیمارستانی در سال ۹۶ افزایش بدهیم و شاخص ۱.۶ تخت به ازای هر هزار نفر را به ۱.۹ تخت به ازای هر هزار نفر برسانیم و هم اکنون شاهد افزایش ۲۵ درصدی تعداد تخت های بیمارستانی از سال ۹۲ تاکنون هستیم.

وی ادامه داد: متوسط تخت های احداث شده از سال ۸۴ تا ۹۲ تعداد ۲۰۲۸ تخت بوده است و متوسط تعداد تخت های احداث شده از سال ۹۲ تا ۹۶ تعداد ۶۳۶۰ تخت بوده است. اگر می خواستیم همان روال گذشته را دنبال کنیم باید امروز تعداد تخت های موجود به 104 هزار تخت می رسید در حالیکه که امروز در قالب برنامه ریزی های انجام شده تعداد تخت ها را به بیش از ۱۲۱ هزار تخت رسانده ایم.

دکتر صدرالسادات اضافه کرد: یکی از مهمترین اتفاقاتی که در این طرح افتاده توازنی است که ساخت بیمارستان در سطح کشور داشته است و همه دانشگاه های علوم پزشکی در این کار فعال بودند و تلاش کردند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت اضافه کرد: برای انجام این طرح تنها نبودیم و کمک دستگاه های زیادی را داشتیم. سازمان مجری وزارت راه و شهرسازی، ستاد اجرای فرمان حضرت امام(ره)، مجمع خیرین سلامت، بنیاد مستضعفان، قرارگاه سازندگی خاتم النبیاء، مجری مناطق نفت خیز، بانک ها، پیمانکاران، مشاوران و ... از جمله همکاران ما در به سرانجام رسیدن این طرح بزرگ بوده اند و از همه این بزرگان برای کمک به چنین امری تشکر می کنم.

رئیس جشنواره عمران سلامت ابراز داشت: در طرح تحول سلامت نیز پروژه هایی همچون احداث و توسعه بلوک های زایمانی، احداث کلینیک های ویژه، احداث و بهسازی اورژانس ها، احداث مراکز غربالگری و تشخیص سرطان، ایجاد و توسعه بخش های ویژه و طرح ارتقاء هتلینگ بیمارستان های فعال را داشتیم.

وی افزود: طرح بهسازی و توسعه بلوک های زایمانی را با سه هدف کلی ارتقاء كیفیت فضای فیزیكی بلوك های زایمانی، تغییر در سیستم اتاقهای زایمان سنتی و چند تخته و
کمک به زایمان طبیعی، زایمان، ریكاوری((LDR شروع کردیم که حاصل آن بهسازی و توسعه بلوک های زایمانی بالغ بر 198 هزار مترمربع و تکمیل و بهره برداری از ۲۰۲ پروژه بلوک زایمانی با تعداد ۱۲۰۷ تخت LDR است.

دکتر صدرالسادات در ادامه گفت: طرح احداث کلینیک های ویژه نیز با سه هدف طراحی کلینیک های ویژه با استفاده از فناوری ها و سیستم های هوشمند، استفاده از الگوهای طراحی با رویكردهای معماری بومی و ایرانی – اسلامی و راه اندازی مطب های تخصصی زیر نظر دانشگاه های علوم پزشکی آغاز به کار کرد و هم اکنون شاهد احداث ۳۹۶ هزار مترمربع کلینیک ویژه در استان های مختلف هستیم.

در ادامه دکتر صدرالسادات اضافه کرد: در طرح احداث و بهسازی اورژانس های بیمارستانی نیز با رویکرد به سه هدف کلی ارتقاء كیفیت و افزایش ظرفیت فضای فیزیكی بخش های اورژانس، استاندارد کردن و اصلاح جریان حركت بیمار و اصلاح چینش فضاهای مختلف به احداث و بهسازی بالغ بر ۱۹۳ هزار متر مربع اورژانس با بهره برداری از ۲۹ پروژه با ظرفیت 593 تخت رسیدیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت اظهار کرد: در طرح مراکز غربالگری و تشخیص سرطان نیز با اهداف تشخیص اولیه بیماری سرطان، آموزش، پیشگیری و غربالگری و ارجاع بیماران به مراكز مراقبتی بالاتر جهت تشخیص های تكمیلی و درمان توانستیم به به احداث مراکز تشخیصی و درمانی بالغ بر ۷۶ هزار مترمربع با بهره برداری از ۲۳ پروژه شیمی درمانی و تشخیص سرطان با ظرفیت 102 تخت دست یابیم.
رئیس جشنواره عمران سلامت گفت: در طرح افزایش ظرفیت بخش های ویژه سه هدف کلی شامل افزایش تعداد تخت و کاهش صف انتظار برای دریافت خدمات ویژه، بهبود خدمات دهی به بیماران و افزایش كیفیت فضای فیزیكی مطابق با استانداردهای جاری کشور را داشتیم که در نتیجه توانستیم افزایش ظرفیت و استانداردسازی بخش های ویژه بالغ بر 80 هزار مترمربع، افزایش ظرفیت تخت های ویژه به میزان 2636 تخت و بهره برداری و تکمیل 370 پروژه با ظرفیت 2461 تخت ویژه را داشته باشیم.

وی گفت: طرح ارتقاء هتلینگ بیمارستان های فعال کشور را هم با اهداف جلب رضایت همراهان بیماران به هنگام مراجعه به مراکز درمانی، بهبود و ارتقاء شرایط فیزیکی فضاهای فرسوده بیمارستان¬ ها و تاثیرگذاری بر بهبود روند بیماران بخش های بستری شروع کردیم.
دکتر صدرالسادات گفت: در طرح تکمیل و توسعه شبکه بهداشت کشور از ابتدای امر دو هدف را دنبال می کردیم یکی ارتقاء سرانه فضاهای بهداشتی از 44 مترمربع به 75 مترمربع به ازای هر هزار نفر و دیگری ارتقاء ارائه خدمات بهداشت در سراسر کشور که در مجموع توانستیم ۴۵۱۵ واحد بهداشتی را از سال ۹۲ تا 95 تکمیل کنیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت اضافه کرد: کار خوبی که در این دوره انجام شده است امضاء تفاهم نامه تکمیل و توسعه شبکه بهداشت مابین وزارت بهداشت با دانشگاه های علوم پزشکی با استانداری ها در قالب تفاهم نامه ساخت 6656 پروژه بهداشتی بوده است که تاکنون 1500 واحد از این پروژه ها تکمیل و به بهره برداری رسیده است.

وی افزود: متوسط ساخت واحدهای بهداشتی در سال های قبل از دولت یازدهم به طور سالیانه ۱۰۰ واحد بوده است که این تعداد در دولت یازدهم به ۱۵۰۰ واحد رسیده است که افزایش ۱۵ برابری ساخت پروژه ها و مراکز بهداشتی را شامل می شود.

رئیس جشنواره عمران سلامت در خصوص طرح تکمیل فضاهای آموزشی حوزه سلامت در کشور اظهار داشت: این طرح نیز با هدف ارتقاء سرانه فضای واحدهای آموزشی از 10 مترمربع به 21.8 مترمربع به ازای هر دانشجو آغاز شد و هم اکنون 62 پروژه با زیربنای بالغ بر 420 هزار مترمربع فضای آموزشی در حال ساخت است و 20 خوابگاه با ظرفیت هشت هزار دانشجو با زیربنای 156 هزار مترمربع در حال اجرا است.

دکتر صدرالسادات به یکی دیگر از اقدامات چند سال اخیر اشاره کرد و افزود: در این دوره توانستیم با اهداف مدیریت بهینه دوره حیات فضاها و منابع فیزیکی مراکز درمانی، افزایش سطح کارائی و بهره‌وری منابع فیزیکی و انسانی و آموزش و ارتقاء فرهنگ نگهداری و تعمیرات در سازمان سیستم نگهداشت مکانیزه منابع فیزیکی را در بیمارستان ها مستقر کنیم.

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٠ تير ١٣٩٦ - ١٨:٥٢ / شماره خبر: ١٦٣٢٤٤ / تعداد نمايش: 2251

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج