وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون درمان وزارت بهداشت خبر داد:

اجراي استحقاق سنجی هویت در مراکز سرپایی سطح يك

 

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: با اجراي فناوری های الکترونیک در نظام سلامت، خرید خدمت بايد به شیوه الکترونیک انجام شود و تمرکز اصلی به توسعه شیوه الکترونیک به جای روش سنتی باشد.

به گزارش وبدا، دکتر قاسم جان بابایی در همایش معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی و مدیران کل سازمان بیمه سلامت و مراسم رونمایی از سامانه نسخه نویسی الکترونیک به صورت نمادین در 31 استان کشور گفت: فراهم سازی زمینه های ارائه خدمات در بستر الکترونیک یک مگا پروژه است که در اجرای آن باید از نقطه نظرات صاحبنظران و ذی نفعان استفاده کنیم تا این پروژه هوشمندانه پیش رود.

وي افزود: مطابق بند الف ماده ۷۴ قانون برنامه ششم و نیز بند ث ماده ۷۴ این قانون، وزارت بهداشت مکلف به اجرای نظام خدمات جامع و همگانی سلامت با اولویت بهداشت و پیشگیری بر درمان مبتنی بر مراقبت های اولیه سلامت با محوریت نظام ارجاع و پزشک خانواده است، این مهم با به کارگیری پزشکان عمومی، خانواده و گروه پرستاری در ارائه خدمات مراقبت های پرستاری در سطح جامعه و منزل، سطح بندی خدمات، پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان، واگذاری امور تصدی گری با رعایت ماده ۱۳ قانون مدیریت خدمات کشوری و پرداخت مبتنی بر عملکرد مطابق قوانین مربوط اجرایی خواهد شد. به نحوی که تا پایان سال دوم اجرای قانون، آحاد ایرانیان تحت پوشش نظام ارجاع قرار گیرند.

دكتر جان بابايي خاطرنشان كرد: براساس قانون، سطح بندی تمامی خدمات تشخیصی و درمانی بر اساس نظام ارجاع مبتنی بر پزشک خانواده بوده و همچنين اجازه تجویز اینگونه خدمات براساس راهنمای بالینی خواهد بود.

معاون درمان وزارت بهداشت با بيان اينكه هدف اصلی ما استقرار نظام ارجاع در بستر فناوری الکترونیک است، تصريح كرد: در اين راستا، فرایندها گام به گام در حال شکل گیری هستند. البته اصل و مرکز ثقل این استقرار، اجرای استحقاق سنجی است. وي ادامه داد: نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک جزو کوچکی از کار است و ابتدا باید استحقاق سنجی صورت گرفته و براساس آن نوع درمان و نحوه درمان مشخص شود و سپس نسخه نویسی صورت گیرد.

حتي ممکن است به جای نسخه، نیاز به ارجاع بیمار باشد که در این صورت ارجاع الکترونیک نیز انجام می شود. بنابراین کار بسیار بزرگی در زمان محدود در پیش است.

دكتر جان بابايي با بيان اينكه استحقاق سنجی مهم ترین و علمی ترین برنامه و بخش مهمی از چرخه ارجاع و مسیر ارجاع محسوب مي شود، تصريح كرد: با اجراي فناوری های الکترونیک در نظام سلامت باید خرید خدمت به شیوه الکترونیک انجام شود و تمرکز اصلی به توسعه شیوه الکترونیک به جای روش سنتی باشد.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: نوبت دهی الکترونیک، نسخه نویسی الکترونیک، رسیدگی الکترونیک به اسناد در بیمه در تمامی سطوح مبتنی بر سطح بندی خدمات خواهد بود.

به عنوان مثال، در بیمارستان کوچک با تعداد تخت کم، نوع خدمات مبتنی بر سطح بندی خدمات خواهد بود. وي بيان كرد: تمام این موارد نيازمند شکل گیری پرونده الکترونیک سلامت است.

وزارت بهداشت درصدد است با همکاری سازمان بیمه سلامت و اداره فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، برنامه استحقاق سنجی هویت را که در تمامی بیمارستانها انجام شده، در مراکز سرپایی سطح يك نیز انجام دهد.

دكتر جان بابايي در خصوص پرداخت های الکترونیک نيز گفت: چنانچه پرداخت ها آخر هر ماه و براساس اسناد الکترونیک ارسالی، صورت گیرد، انگیزه ارائه دهندگان خدمات براي ارائه خدمات باكيفيت، بیشتر خواهد شد.

وي با بيان اينكه نوبت دهی الکترونیک نیز در کلیه مراکز تشخیصی و پاراکلینک دولتی و غیردولتی از طریق اتصال به سامانه صورت خواهد گرفت، ادامه داد: همچنين، خرید خدمت بیمه ها براساس استحقاق سنجی خواهد بود و معاونت درمان به عنوان مسئول برنامه ها، استانداردها، راهنماها و گایدلاین های بالینی را با ساختاري قوي، تدوین و به صورت مستمر به روز می کند.

معاون درمان وزارت بهداشت بيان كرد: چنانچه خدمات بر اساس استحقاق سنجي ارائه شود، خطایی در خرید خدمت توسط بیمه ها رخ نخواهد داد. وي با بيان اينكه تبادل الکترونیک اسناد با بیمه ها در هر دانشگاه، نیازمند تعیین مدیر پروژه است، يادآور شد: با تعيين مدير پروژه و تشکیل کمیته ای با حضور رییس دانشگاه، معاون درمان و مدیر فناوری اطلاعات در هر دانشگاه، در اوایل سال آینده، ارسال الکترونیک اسناد از طریق سامانه ميسر خواهد شد.

دكتر جان بابايي اظهار كرد: طی یک سال گذشته تلاش جدی در جهت تولید و تدوین محصولات دانشی انجام شد. فاز اول این محصولات مربوط به خدمات پرهزینه بود. امروز نزدیک به ۶۰۰ راهنماي باليني به کمک انجمن ها و دانشگاه ها در حال تدوین است، همچنین راهنمای تجویز و شیوه نامه خرید راهبردی هر راهنماي باليني نیز تهیه می شود. راهنماهای تجویز نيز براساس سطح بندی خدمات ابلاغ می شود. وي افزود: شرایط تجویز ۱۱۴۲ خدمات آزمایشگاهی که تحت پوشش بیمه هستند نيز با کمک دانشگاه ها و سازمان بیمه تعیین تکلیف شده است.

بیشتر این موارد در خصوص آزمایشات پرهزینه بوده و با اجرای آن منابع زیادی مدیریت خواهد شد. برای خدمات تصویربرداری نیز از ٦ گروه بالینی کمک گرفته شده تا خدمات پر تواتر سقف گذاری شوند.

معاون درمان وزارت بهداشت با بيان اينكه مصرف ١٣٠ داروی آنتی بیوتیک نیز در حال سطح بندی است، ادامه داد: بر اساس اين برنامه، در هر سطح، نوع و ميزان مصرف هر دارو مشخص خواهد شد.

وي درخصوص صدور کارنامه برای گروه های پزشکی گفت: صدور کارنامه برای گروه های پزشکی نيز از دیگر برنامه های قابل اجرا بوده كه در دستور کار قرار دارد. در حوزه خدمات سرپایی و خارج از بیمارستان ها، صدور این کارنامه بر عهده سازمان بیمه و کارنامه گروه های پزشکی بیمارستانی دولتی بر عهده وزارت بهداشت است.

دكتر جان بابايي بيان كرد: سامانه نوبت دهی الکترونیک در حال حاضر در ۶ استان فعال و استان گلستان بیشترین ارائه و بازخورد را دارد.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در استان های مازندران و فارس بستر بسیار خوبی از پزشکی خانواده فراهم شده است که می تواند زمینه ساز ارائه مجموعه کاملی از خدمات الکترونیک در سطح يك در این استان ها باشد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١٩ اسفند ١٣٩٧ - ١٨:٤٠ / شماره خبر: ١٨٧٨٣٠ / تعداد نمايش: 573

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج