وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

تاکید آیت الله جوادی آملی بر لزوم خودکفایی در حوزه سلامت به ویژه دارو

 
آیت الله جوادی آملی گفت: طب هرگز نباید خود را به اقتصاد وابسته بداند، به فکر پول نباشید، نباید به این دلیل که داروی داخلی ارزانتر از داروی خارجی است، آن را تولید کنیم و یا با این تفکر که واردات داروی خارجی مقرون به صرفه است از تولید دارو در داخل صرفه نظر کنیم، بلکه باید بزرگتر بیاندیشیم؛ انگیزه ما باید خودکفایی و استقلال باشد نه مسايل اقتصادی و منفعت. باید با انگیزه خودکفایی و استقلال به این سمت حرکت کنیم.
 
 
به گزارش وبدا، آیت الله جوادی آملی در دیدار وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اشاره به جایگاه رفیع علم طب، اظهار داشت: در جریان طبابت یک کار وزین بر عهده شما است و اين كار آن است که حرمت طب را حفظ کنید و آن را تنزل ندهید.
 
وی ادامه داد: از آنجا که موضوع علم طب انسان است، پاسداشت حرمت طب به این است که انسان را حیوان ناطق ندانیم، بسیاری از بیماری ها می تواند در انسان به وجود بیاید که برای آنها نمی توان از طریق آزمایش هایی که روی موش صورت می گیرد، درمانی پیدا کرد؛ بیماری هایی مانند اختلاس و احتکار و گرفتن حقوق نجومی را آزمایشگاه موش جواب نمی دهد. در نتیجه باید توجه داشته باشید شما عزیزان پزشک، با انسان روبه رو هستید و لذا بايد هم حرمت طب، هم حرمت طبیب و هم حرمت انسان را حفظ کنید.
 
آیت الله جوادی آملی در بخش دیگری از سخنان خود تصريح كرد: اکثر بیماری ها مربوط به پرخوری و بدخوری است، دین به ما گفته تا اشتها نداشتید، غذا نخورید و قبل از سیر شدن کامل نیز دست از غذا خوردن برداريد، افرادی که در ماه مبارک رمضان غصه دار می شوند، معلوم می شود که خود را خوب نشناخته اند، این افراد توجه ندارند که غذا باید در خدمت انسان باشد و نه انسان در خدمت غذا.
 
وي تاکید كرد: توجه اصلی باید به مساله بهداشت و پیشگیری از بیماری باشد تا جامعه از هزینه های درمان نجات یابد.
 
وی با تاکید بر لزوم خودکفایی در حوزه سلامت به ویژه دارو، بیان كرد: «اعتقاد» است که می تواند طب را بالا ببرد. طب هرگز نباید خود را به اقتصاد وابسته بداند، به فکر پول نباشید، نباید به این دلیل که داروی داخلی ارزانتر از داروی خارجی است آن را تولید کنیم و یا با این تفکر که واردات داروی خارجی مقرون به صرفه است از تولید دارو در داخل صرفه نظر کنیم، بلکه باید بزرگتر بیاندیشیم؛ انگیزه ما باید خودکفایی و استقلال باشد نه مساله اقتصادی و منفعت. باید با انگیزه خودکفایی و استقلال به این سمت حرکت کنیم.
 
آیت الله جوادی آملی ادامه داد: ایمان، اقتضا می کند که خودکفا باشیم؛ اینکه فرمود «حب الوطن من الإیمان» از مصادیقش همین است که انسان به فکر خودکفایی و عدم وابستگی به بیگانه باشد، تکیه به بیگانه مانند تکیه به پای چوبین است.
 
وی خاطرنشان كرد: باید مانند دریا باشیم، دریا مضایقه ای ندارد که به کسی سود برساند، اما وابسته به دیگری نیست و لولو و مرجان را با هنر خود و در دل خود می سازد، این تفکر است که انسان را از وابستگی و حقارت نجات می دهد.
 
آیت الله جوادی آملی تصریح كرد: این کشور به لطف الهی همه چیز دارد، منتها باید مسئولین، جوانان را هدایت کنند تا در مسیر صحیح علم و دانش قرار بگیرند.
 
وی بيان كرد: فخر این کشور مردان بزرگ علمی مانند بوعلی و فارابی هستند که نه استادی داشتند و نه کسی توان آن را داشت که شاگردی آنها را کند، این غرور و فرهنگ ملی ما است و این جوانان باید بدانند که وارثان آنها هستند.
 
آیت الله جوادی آملی در پايان تاكيد كرد: فهم یک ملت، پشتوانه واقعی آن ملت است و این استعداد در جامعه ما وجود دارد بنابراین می توانیم با پاکی و قداست روح، کشور را با عظمت اداره کنیم.

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ١٨ بهمن ١٣٩٧ - ١٨:٢٥ / شماره خبر: ١٨٦٨٥٣ / تعداد نمايش: 447

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج