وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با قرائت پیام وزیر بهداشت؛

هشتمین همایش اجتماعی شدن سلامت در اهواز آغاز به کار کرد

هشتمین همایش اجتماعی شدن سلامت با قرائت پیام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توسط دکتر ایرج نظری، رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، آغاز به کار کرد.

به گزارش وبدا، دکتر سیدحسن هاشمی در این پیام با بیان اینکه هشتمین همایش اجتماعی شدن در کلان‌مناطق آمایش نظام سلامت کشور با پویایی و نوآوری‌های معاونت اجتماعی وزارت بهداشت به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز در راستای تبیین مفاهیم و راهبردهای این رویکرد برگزار می‌شود، اظهار داشت: استان رنگارنگ خوزستان و شهرهای کوچک و بزرگ آن که با کلیت تنوع جغرافیایی و فرهنگی خود، مثال روشن همت و مقاومت هستند و با بردباری و شکیبایی، سختی‌ها و رنج جنگ تحمیلی و پس از آن را به جان خریدند و تحمل می‌کنند، در کنار استان لرستان با طبیعت زیبا و بکر و دلاوری‌های مردم خود، نقشی پررنگ و درخور تقدیر در کشور دارند.

دکتر هاشمی در این پیام با اشاره به اینکه شهرها و روستاهای این قطب، نمونه خوبی بر اثبات این سخن است که حداکثر ۲۵درصد مسایل سلامت جامعه در اختیار مدیریت نظام سلامت قرار دارد و ۷۵درصد مابقی در چارچوب عوامل اجتماعی موثر بر سلامت قابل تبیین است، گفت: مشکلات متعدد زیست‌محیطی، معیشتی و اجتماعی که موجب بروز مسایل مختلف به ویژه در ابعاد گوناگون سلامت می‌شوند، گریبان‌گیر نظام سلامت هستند بدون اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و زیرمجموعه‌های آن، نقشی در پیشگیری یا کاهش آن‌ها داشته باشند.

وزیر بهداشت در ادامه این پیام افزود: می‌بایست در نظامی یکپارچه به سمتی حرکت کرد که همگی بخش‌ها و دستگاه‌ها در قبال سلامت همگانی، به صورت آگاهانه و از روی اختیار، خود را مسئول بدانند و از زیر بار آن شانه خالی نکنند.

دکتر هاشمی در این پیام خطاب به مدیران نظام سلامت در دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها و شبکه‌های بهداشتی - درمانی این استان‌ها،  تاکید کرد: مدیران نظام سلامت در دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها تا شبکه‌های بهداشتی - درمانی این استان‌ها، با مشارکت فعال در این همایش، راهکارهایی مناسب منطقه تحت مدیریت خویش در ابعاد کلان‌تر و اجتماعی آن جست‌وجو و پیشنهاد کنند تا به محک علم و تجربه حاضران نیز سنجیده و پخته شود و از این راه بتوان تحولی مثبت و روشن در زندگی و سلامت هم‌میهنان این بخش از ایران به وجود آورد. فرهنگ کهن و غنی، شور اجتماعی و ساده‌زیستی این مردم بزرگوار، هر کدام، نشانگرهایی مهم برای کاربست در امر جلب مشارکت ساختارمند، آموزش، فرهنگ‌سازی و ارتقای سلامت هستند که از ضرورت آن غفلت نباید کرد.

متن کامل پیام وزیر بهداشت بدین شرح است؛

روسا و همکاران محترم دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی در کلان‌منطقه چهار نظام سلامت کشور

هشتمین همایش اجتماعی شدن در کلان‌مناطق آمایش نظام سلامت کشور با پویایی و نوآوری‌های معاونت اجتماعی وزارت بهداشت به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز در راستای تبیین مفاهیم و راهبردهای این رویکرد برگزار می‌شود. استان رنگارنگ خوزستان و شهرهای کوچک و بزرگ آن که با کلیت تنوع جغرافیایی و فرهنگی خود، مثال روشن همت و مقاومت هستند و با بردباری و شکیبایی، سختی‌ها و رنج جنگ تحمیلی و پس از آن را به جان خریدند و تحمل می‌کنند، در کنار استان لرستان با طبیعت زیبا و بکر و دلاوری‌های مردم خود، نقشی پررنگ و درخور تقدیر در کشور  دارند.

شهرها و روستاهای این قطب، نمونه خوبی بر اثبات این سخن است که حداکثر ۲۵درصد مسایل سلامت جامعه در اختیار مدیریت نظام سلامت قرار دارد و ۷۵درصد مابقی در چارچوب عوامل اجتماعی موثر بر سلامت قابل تبیین است. مشکلات متعدد زیست‌محیطی، معیشتی، اجتماعی و... که موجب بروز مسایل مختلف به ویژه در ابعاد گوناگون سلامت می‌شوند، گریبان‌گیر نظام سلامت هستند بدون اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و زیرمجموعه‌های آن، نقشی در پیشگیری یا کاهش آن‌ها داشته باشند. پس می‌بایست در نظامی یک‌پارچه به سمتی حرکت کرد که همگی بخش‌ها و دستگاه‌ها در قبال سلامت همگانی، به صورت آگاهانه و از روی اختیار، خود را مسئول بدانند و از زیر بار آن شانه خالی نکنند.

شایسته است که مدیران نظام سلامت در دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها تا شبکه‌های بهداشتی - درمانی این استان‌ها، با مشارکت فعال در این همایش، راه‌کارهایی مناسب منطقه تحت مدیریت خویش در ابعاد کلان‌تر و اجتماعی آن جست‌وجو و پیش‌نهاد کنند تا به محک علم و تجربه حاضران نیز سنجیده و پخته شود و از این راه بتوان تحولی مثبت و روشن در زندگی و سلامت هم‌میهنان این بخش از ایران به وجود آورد. فرهنگ کهن و غنی، شور اجتماعی و ساده‌زیستی این مردم بزرگوار، هر کدام، نشانگرهایی مهم برای کاربست در امر جلب مشارکت ساختارمند، آموزش، فرهنگ‌سازی و ارتقای سلامت هستند که از ضرورت آن غفلت نباید کرد.

پیروزی و بهروزی همکاران ارجمند را در معاونت اجتماعی، دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی لرستان، اهواز، دزفول، آبادان، شوشتر و بهبهان و شبکه‌های بهداشت و درمان در راه خدمت به هم‌میهنان از پروردگار توانا خواستارم.

گفتنی است، این همایش یک‌روزه به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی اهواز و با حضور روسا، معاونان اجتماعی و بهداشت و مدیران شبکه‌های بهداشتی درمانی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی قطب چهار آمایش نظام سلامت کشور شامل استان‌های لرستان و خوزستان در حال برگزاری است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ١٨ مهر ١٣٩٧ - ٠٩:٤٧ / شماره خبر: ١٨٢١٠٨ / تعداد نمايش: 353

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج