وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در حاشیه امضای تفاهم نامه همکاری مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت:

فعالیت شرکت های دانش بنیان در زمینه تولید 58 قلم دارو/ از ابتدای سال 2019 پذیرش و انتقال دانشجویان ایرانی خارج از کشور به دانشگاه های داخل امکان پذیر نیست

وزیر بهداشت گفت: اگر دانشجویی از ابتدای سال 2019 برای تحصیل در رشته های پزشکی عازم کشورهای خارجی شد، باید تا آخر دوره در همان دانشگاه به تحصیل ادامه دهد؛ دلیل این موضوع هم آن است که با پذیرش این دانشجویان، به تدریج ارزش کنکور از بین رفته و به نوعی برای جوانان ایرانی تبعیض محسوب می شود.

 

به گزارش وبدا، دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه امضای تفاهم نامه همکاری مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت با موضوع توسعه کسب و کارهای سلامت دیجیتال در کشور، درخصوص ورود شرکت های دانش بنیان در حیطه داروهای هایتک و خاص اظهار داشت: در زمینه ورود شرکت های دانش بنیان در حوزه تولید داروهای خاص و هایتک مشکلی وجود ندارد و پروژه هایی که این شرکت ها در دست دارند، با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان غذا و دارو در حال پیشرفت است؛ در این زمینه موفقیت های خوبی نیز داشته اند و طبق گزارش ها، درحال حاضر 58 قلم دارو در قالب همین شرکت ها در دست تولید است که محصولات آنها طی دو سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

 

دکتر هاشمی درخصوص فراهم آوری زیرساخت های فناوری در حوزه سلامت گفت: هدف از این امضای تفاهم نامه همکاری مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت، دسترسی آسان تر، هرینه کمتر و درعین حال کیفیت بهتر خدمات است و ایجاد آسایش بیشتر برای مردم مردم است، مثال ساده آن، اسنپ است که در عین خدمت رسانی بهتر به مردم، توانسته برای عده زیادی شغل ایجاد کند، بنابراین در حوزه کسب و کارهای سلامت دیجیتال نیز اگر بتوانیم، حوزه هایی که می تواند فعالیت کند را به درستی تعریف کنیم و موانع قانونی نیز برطرف شود، علاوه بر ایجاد آسایش برای مردم، اشتغال زایی نیز صورت می گیرد. زیرا این قوانین زمانی نوشته شده که این فناوری ها به وجود نیامده بود.

 

وزیر بهداشت در این خصوص ادامه داد: در زمینه کسب و کارهای سلامت دیجیتال الگوهای بسیاری زیادی در دنیا وجود دارد که می توان آنها را کپی برداری و بومی سازی کرد.

 

وزیر بهداشت درخصوص تحصیل دانشجویان علوم پزشکی خارج از کشور گفت: هر دانشجویی که تا قبل از سال 2019 در دانشگاه های خارجی که رتبه بندی آنها در دنیا کمتر از 700 است، تحصیل خود را آغاز کرده باشد، با داشتن شرایط قانونی می تواند به کشور انتقال پیدا کند.

 

دکتر هاشمی با بیان اینکه از ابتدای دولت یازدهم انتقال دانشجو به داخل فقط از دانشگاه هایی که از نظر رتبه بندی زیر 700 هستند، مورد پذیرش است، زیرا این دانشگاه ها، بهترین دانشگاه های دنیا به شمار می روند، تصریح کرد: درحال حاضر تعداد زیادی از دانشگاه های خارجی که دانشجویان ایرانی در آنها به تحصیل می پردازند، رتبه کمتر از 700 دارند، بنابراین نباید این افراد به کم سواد بودن متهم شوند، این دانشجویان از لحاظ سواد و سطح دانش مشکلی ندارند و 72 واحد را پاس کرده اند (که به دلیل مشکلات ارزی با 36 واحد می توانند منتقل شوند) و در دانشگاه های ایران پذیرش می شوند.

 

وزیر بهداشت گفت: اگر دانشجویی از ابتدای سال 2019 برای تحصیل در رشته های پزشکی عازم کشورهای خارجی شد، باید تا آخر دوره در همان دانشگاه به تحصیل ادامه دهد؛ دلیل این موضوع هم آن است که با پذیرش این دانشجویان، به تدریج ارزش کنکور از بین رفته و به نوعی برای جوانان ایرانی تبعیض محسوب می شود. چراکه این روش سنتی از 30-40 سال قبل آغاز شده است، اما تصمیم گرفته ایم که به این روند ادامه ندهیم، لذا از ابتدای سال 2019 این روند ادامه نداشته و دانشجو باید تا آخر دوره بماند و با دو ترم تحصیل در خارج نمی تواند در ایران به تحصیلاتش ادامه بدهد./207

 

 

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١٧ مهر ١٣٩٧ - ١٧:٢٢ / شماره خبر: ١٨٢٠٩٦ / تعداد نمايش: 549

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج