وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری خبر داد:

بهره برداری از ۴۵ پروژه بیمارستانی تا پایان تیر ۹۸

 
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تا یک سال دیگر یعنی تا پایان تیرماه 1398، تعداد  45 پروژه بیمارستانی با ظرفیت 6023 تخت و با متراژ زیربنای 521 هزار مترمربع و با اعتباری بالغ بر 30500 میلیارد ریال تکمیل و برای خدمت رسانی به مردم عزیز بهره برداری خواهد شد.
 
به گزارش وبدا دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی با بیان این که  وزارت بهداشت با وجود بعضی محدودیت های مالی با پشتیبانی دولت و مجلس، در حال انجام اقدامات بسیار گسترده عمرانی برای خدمت رسانی به مردم عزیز ایران خصوصا در مناطق محروم ، با هدف گذاری ارائه خدمت به افراد با درآمد پایین و نیز، درآمد متوسط است، گفت: به عنوان مثال، 16 پروژه بیمارستانی با ظرفیت 1463 تخت در ماه های اخیر افتتاح شده یا قابل افتتاح است. این 16 پروژه بیمارستانی 146 هزار مترمربع زیربنا دارند و 7315 میلیارد ریال هزینه احداث آنها بوده است.
 
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: همچنین تا یک سال دیگر یعنی تا پایان تیرماه 1398، تعداد  45 پروژه بیمارستانی با ظرفیت 6023 تخت کل و با متراژ زیربنای 521 هزار مترمربع و با عملکرد اعتباری بالغ بر 30500 میلیارد ریال تکمیل و انشاالله برای خدمت رسانی به مردم عزیز بهره برداری خواهد شد.
 
دکتر حریرچی با اشاره به این که 19 کلینیک ویژه شامل محل ویزیت پزشک و آزمایشگاه و رادیولوژی و سایر امکانات سرپایی با وسعت 27 هزار و 592 متر نیز، در ماه های اخیر افتتاح شده و یا قابل افتتاح است، گفت: تا یک سال دیگر 44 کلینیک ویژه شامل کلیه امکانات سرپایی با وسعت 163 هزار و 438 متر مربع به بهره برداری خواهد رسید.
 
وی با بیان این که مجموع اعتبار هزینه شده برای این 63 کلینیک ویژه 4776 میلیارد ریال است، افزود: ارائه خدمات در تمام این مراکز با تعرفه دولتی و تحت پوشش بیمه و نظام ارجاع خواهد بود.
 
دکتر حریرچی ادامه داد:  همچنین اصلاح سیستم تاسیسات زیربنایی در 400 بیمارستان بالای 100تختخوابی و با ظرفیت 70 هزار و 240 تخت و با اعتبار 3500 میلیارد ریال در فاز اول در دست اجرا است .
 
بهره برداری از 282  خانه بهداشت روستایی
 
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که در حوزه بهداشت، 282 خانه بهداشت روستایی به بهره برداری رسیده است، افزود: همچنین 72 مرکز خدمات جامع سلامت روستایی، 191 محل زیست پزشک در مناطق محروم و دور افتاده، 98 پایگاه سلامت شهری و 64 مرکز خدمات جامع سلامت شهری و سایر مراکز بهداشتی مجموعا با زیربنای 155 هزار و  400 متر مربع با هزینه کرد 2237 میلیارد ریال در ماه های اخیر به بهره برداری رسیده و یا قابل افتتاح است.
 
وی افزود: همچنین تا یک سال دیگر 2199 پروژه بهداشتی با زیر بنای 451 هزار و 300 متر مربع و اعتبار 6471 میلیارد ریال به بهره برداری خواهد رسید که شامل 909 خانه بهداشت روستایی و 182 مرکز خدمات جامع سلامت روستایی، 598 محل زیست پزشک در مناطق محروم و دور افتاده، 263 پایگاه سلامت شهری و 195 مرکز خدمات جامع سلامت شهری است. سایر مراکز بهداشتی هم، شامل تسهیلات زایمان، آزمایشگاه، آموزشگاه بهورزی و مرکز مشاوره بیماری های رفتاری است
 
 
تمام اسناد مربوط به واردات آمبولانس موجود است
 
دکتر حریرچی در ادامه، درخصوص موضوع  انتشار اسناد مربوط به وارادت خودرو نیزگفت: تمام اسناد مربوط به واردات آمبولانس، بیمه‌نامه وارداتی، گواهی ثبت آماری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، گواهی شرکت بازرسی و کیفیت استاندارد ‏ایران، ثبت سفارش، نامه شرکت بازرسی به بانک، تصویب نامه هیات دولت برای واردات ۴۰۰ آمبولانس، قرارداد خرید و اسناد ‏دیگر برای ملاحظه خبرنگاران  موجود است.
 
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که برخی ها در نظام، دو آتیشه هستند و خارجی ها را بیشتر از داخلی ها قبول دارند، افزود:  در سیستم دولتی، ذیحسابی وجود دارد و اینطور نیست که قرارداد آمبولانس نوشته شود و تجهیزات دیگری وارد شود.
 
 
 
در همه کشورها، آمبولانس به صورت یک خودرو شاسی تولید می شود 
 
دکتر حریرچی با اشاره به این که در همه کشورها، آمبولانس به صورت یک خودرو شاسی تولید می شود و بعد روی آنها تجهیزات آمبولانس گذاشته می شود، گفت: بعد از اینکه بانک مرکزی و رییس انجمن ‏واردکنندگان خودرو گفتند اشتباه کردیم، برخی رسانه ها موضوع را رها نکرده و ادامه دادند.
 
وی افزود: باید توجه کرد که آیا مامور گمرک تفاوت آمبولانس و خودروی دیگر را نمی‌داند؟ برخی ‏صحبت‌ها به این معنی است که وزارت بهداشت، گمرک، بانک و غیره دزدی کردند. چه نفعی برای دامن زدن به این موضوع وجود دارد؟
 
دکتر حریرچی در ادامه در مورد تامین منابع مالی حوزه سلامت گفت: تامین منابع مالی سلامت شامل ایجاد یا تولید منابع، تجمیع منابع، خرید خدمات و تعریف یا تعیین بسته خدمتی است به طوری که تامین منابع سلامت به این ۴ عملکرد تقسیم می شود.
 
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که ایجاد یا تولید منابع از منابع عمومی، خانوارها و تجارت‌ها و غیره کسب می‌شود، افزود: در قسمت تجمیع منابع، باید منابع پیش پرداخت شده را از حق بیمه یا از مالیات تجمیع کنیم  و این تجمیع منابع مالی باعث حمایت افراد از مخاطرات مالی شده و هیچکس تمام هزینه خدمات ضروری سلامت را به تنهایی پرداخت نکند. 
 
دکتر حریرچی با بیان اینکه عملکرد اصلی بیمه بر همین اساس است، افزود: مردم پول ‏اندکی مطابق با توان مالی خود پرداخت می‌کنند و بیمه این هزینه را طوری طراحی می‌کند که بتواند جبران خسارت کند و در واقع این ‏خیر عمومی است و همه افراد جامعه از آن نفع می‌برند. 
 
وی با بیان اینکه خرید خدمات به معنی سازماندهی خدمات یا برنامه‌های سلامت است، گفت: تعیین بسته خدمتی مشخص می کند که چه خدماتی را تحت پوشش قرار می‌دهیم و به کدام گروه‌ها این خدمات تعلق می‌گیرد و چقدر از هزینه هر خدمت تحت ‏پوشش قرار می‌گیرد.
 
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: این ۴ عملکرد، ارتقا سلامت مردم، محافظت از مخاطرات مالی و افزایش رضایت مردم را پیگیری می کند.
وی با بیان اینکه در تولید منابع سلامت باید به این مساله توجه کرد که آیا هزینه باید ابتدا از مردم گرفته شود یا بعد از دریافت خدمات، گفت: در کشوری مانند انگلیس همه منابع سلامت از حق بیمه یا مالیات تامین می‌شود و بنابراین ترجیح این است که پرداخت‌ها قبل از ‏دریافت خدمات باشد و موضوع دیگر اختیاری یا اجباری بودن پرداخت حق بیمه است و دریافتی حق بیمه از افراد باید به صورت پیش ‏رونده باشد.‏
 
دکتر حریرچی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد شیوع یا عدم شیوع بیماری‌های ناشی از آب آلوده در استان‌های جنوبی، گفت:  ‏در مقطع زمانی که آب آبادان و خرمشهر دچار مشکل شد، اگر کسی از این آب می‌خورد، ممکن بود دچار مشکلات بهداشتی و غیره ‏شود اما بیماری شدیدی اتفاق نیفتاده و فقط در رامهرمز تعدادی مسموم شدند و بیماری‌هایی مانند وبا بروز نیافته است.‏ 
 
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه در خصوص زمان اعلام اسامی شرکت‌های دارویی و ‏تجهیزات پزشکی دریافت کننده ارز دولتی، افزود: به علت مطالبه افکار عمومی، پیش فاکتورها و پرفرم ها، تایید و به بانک مرکزی ارسال می‌شود.
 
وی افزود: به همین دلیل  وزارت بهداشت از بانک ‏مرکزی خواسته است که این اسامی را اعلام کند و اگر وزارت بهداشت هم از تخصیص ارز مطلع شود،  به صورت روزانه این اسامی را ‏اعلام می کند./203/207

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١٩ تير ١٣٩٧ - ١٤:٥٥ / شماره خبر: ١٧٨٦٢٤ / تعداد نمايش: 965

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج