وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون تحقيقات و فناوري دانشگاه علوم پزشكي تهران:

امروزه سلامت بدون تکنولوژی بی معنی است

معاون تحقيقات و فناوري دانشگاه علوم پزشكي تهران با بيان اينكه اكنون معضل نظام سلامت، بيماري هاي غيرواگير و سرطان ها است، گفت: با نگاهي به گذشته بيماري ها، درميابيم كه عمده ترين معضل نظام سلامت، بيماري هاي واگيردار و بيماري هاي عفوني بوده است كه ميليون ها نَفَر در اثر اين بيماري ها جان خود را از دست مي دادند.


به گزارش وبدا، دكتر محمدعلي صحراييان در نشست امضاي تفاهم نامه راه اندازی مرکز توسعه فناوری سلامت دانشگاه های صنعتی شریف و علوم پزشکی تهران با بیان این که  امروزه مدل بيماري ها تغيير كرده است، گفت: جامعه مدرنيته، دركنار خود، بيماري هاي مدرنيته را به همراه دارد و اكنون معضل نظام سلامت، بيماري هاي غيرواگير و سرطان ها است.

دكتر صحراييان خاطرنشان كرد: برخلاف بيماري هاي عفوني كه درمان هاي ساده اي، عموما با آنتي بيوتيك ها و بدون تكنولوژي هاي پيچيده اي داشت، بيماري هاي غيرواگير و مدرن، تشخيص و درمان پيچيده اي دارد كه بدون استفاده از تكنولوژي قابليت تشخيص و درمان ندارند.

 وي گفت: آنچه كه آينده نظام سلامت را تهديد مي كند، اين است كه دنيا به سمتی در حركت است كه تشخيص و درمان بيماري هاي مدرن و غيرواگير را با استفاده از تكنولوژي پيچيده تبديل به درمان هاي گرانقيمت كرده است و شايد كشورهايي پيشرفته اي كه در گذشته با غذا، مي توانستند كشورهاي درحال توسعه را تهديد كنند، امروز، دارو و تكنولوژي هاي سلامت يكي از ابزارهاي تهديدي و امنيتي محسوب می شود.

دكتر صحراييان با بيان اينكه اگر درحال حاضر براي ١٠ تا ٢٠ سال آينده برنامه ريزي نكنيم، نظام سلامت با تهديد جدي روبرو خواهد شد، تصريح كرد: در بسیاری از کشورهای پیشرفته براي بعضي از بيماري ها، درمان های گرانقیمتی وجود دارد که به دلیل قیمت بسیار زیاد آنها، نمی توانیم به این درمان ها دسترسی داشته باشیم، درحالیکه مردم کشورمان درخواست دارند تا این درمان ها برایشان فراهم شود و به دلیل نبودن یک سری از روش های درمانی گله می کنند، اینگونه مسائل به مرور زمان تبدیل به تهدیدهای امنیتی می شود.

معاون تحقيقات و فناوري دانشگاه علوم پزشكي تهران با بیان اینکه پزشکی در دنیا به سمت درمان شخصی نگر در حرکت است، ادامه داد: درمان شخصی نگر به این معنا است که نسخه برای بیماری نوشته نمی شود، بلکه نسخه برای بیمار نوشته می شود، بنابراین باید در این مورد هم برنامه ریزی کنیم.

دکتر صحراییان بیان کرد: کشور ما در زمینه نیروی انسانی متخصص وضعیت مطلوبی دارد، اما در زمینه تکنولوژی درحال پیشرفت هستیم، اما چنانچه همکاری ها اتفاق نیفتد و نتوانیم تکنولوژی ها و تجهیزات محدود خود را درکنار هم قرار دهیم، رسیدن به مرزهای دانش برایمان با مشکل روبرو می شود. 

وی با بیان اینکه امروزه سلامت بدون تکنولوژی بی معنی است، گفت: با امضای این تفاهم نامه، فرصت مناسبی فراهم می شود تا هر دو دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه علوم پزشکی تهران، تجارب خود در زمینه انتقال تکنولوژی را دراختیار هم قرار داده و با همکاری یکدیگر، بتوانند محصولاتی ارائه دهند که ماحصل آن خدمت به مردم و نظام سلامت باشد./207

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٢ خرداد ١٣٩٧ - ١١:٣٠ / شماره خبر: ١٧٧٦٨١ / تعداد نمايش: 1477

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج