وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در پاکستان:

تهران و اسلام آباد برای تولید و صادرات محصولات دارویی مشترک، توانمندیهای بالایی دارند/ برای مهار یا ریشه کنی برخی بیماری ها در کشورهای همسایه آماده ایم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص زمینه های همکاری دو کشور در بخش دارویی گفت: بر اساس توانمندی های ایران و پاکستان، دو طرف می توانند در بخش تولید و صادرات محصول دارویی مشترک اقدام کنند.

به گزارش وبدا به نقل از ایرنا دکتر سیدحسن هاشمی عصر امروز (دوشنبه) در حاشیه شصت و چهارمین نشست کمیته منطقه ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت با خانم دکتر 'سائره افضل تارر' وزیر بهداشت پاکستان دیدار و گفت و گو کرد.

وی پس از این دیدار در جمع خبرنگاران با تشریح همکاری دوجانبه ایران و پاکستان در زمینه های مختلف به ویژه اقتصادی، گفت: دو کشور دارای مرز و دین مشترک هستند و در عین حال پاکستان در حوزه تجهیزات پزشکی بسیار موفق است و صادارات خوبی نیز به دیگر کشورها دارد و این توانمندی ها زمینه مناسبی برای همکاری دو کشور فراهم می کند.

وی ادامه داد: امید است که دو کشور از فرصت های همکاری فراهم شده بیشترین استفاده را ببرند، لذا می توانیم از توانمندی های دو طرف در بخش بهداشت و درمان استفاده کنیم و این همکاری ها به مرزهای جعرافیایی دو کشور محدود نشود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان ادامه داد: می توانیم محصولات مشترک را علاوه بر روانه کردن به بازارهای دو کشور، در سایر کشورهای تولید و صادر کنیم، چرا که در حوزه تجهیزات پزشکی، صادرات پاکستان به ویژه در مورد وسایل ابراز جراحی پیشرو بوده است.

دکتر هاشمی در خصوص اجرایی شدن توافقنامه های دو کشور در بخش بهداشت و درمان و تولید محصولات مشترک دارویی نیز گفت: مذاکرات زیادی انجام شده ولی تحقق کامل این توافقنامه ها به حضور جدی و موثر بخش خصوصی نیاز است.

وی ادامه داد: در موضوع دارو و تجهیزات، دولت های ایران و پاکستان جز در تنظیم مقررات و نظارت بر اجرای آن، بخش خصوصی این کشورها فعالیت می کند و دولت مستقیم حضور ندارد.

دکتر هاشمی همچنین در بخش دیگری از سخناش در پاسخ به پرسش ایرنا در خصوص زمینه همکاری ایران و پاکستان در پیشگیری از بیماری ها، گفت: توانمندی های ایران فراوان بوده و پاکستان نیز توانمند است، ولی شرایط کاملا متفاوت است به ویژه در نقاط مرزی، در مورد فلج اطفال پاکستان خیلی خوب عمل کرد و توانست آن را مهار کند .

وی اضافه کرد: همیشه به همسایگان اعلام کرده ایم که ویروس و میکروب مرز نمی شناسد و خود را در زمینه مهار بیماری ها مسئول می دانیم و برای مهار یا ریشه کنی برخی بیماری ها نیز هر کمکی بتوانیم، برای همسایه خود انجام می دهیم.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشورمان امروز (دوشنبه) به منظور شرکت در شصت و چهارمین نشست کمیته منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، وارد اسلام آباد پایتخت پاکستان شد.

دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت کشورمان در این سفر ضمن سخنرانی در نشست کمیته منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، با تنی چند از مسئولان دیگر کشورها دیدار و گفت و گو می کند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ١٧ مهر ١٣٩٦ - ١٩:٤٤ / شماره خبر: ١٦٧٠١٨ / تعداد نمايش: 2114

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج