وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اعلام کرد؛

مردم فریب تبليغات سوء براي فروش دستگاه هاي تصفيه آب را نخورند/ آب تصفیه شده توسط شرکت های آب و فاضلاب مورد تایید مسئولین بهداشتی است / نیازی به استفاده از دستگاه های تصفیه آب نیست

مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در اطلاعیه ای هشدار داد: برخی شركت هاي تبليغ كننده دستگاه هاي تصفيه آب با فريب اذهان عمومي اقدام به ساخت فيلم هاي تبليغاتي مبنی بر آلوده جلوه دادن آب آشاميدني به منظور فروش دستگاه هاي خودمی کنند در صورتی که در مناطقی که آب توسط شرکت های آب و فاضلاب تامین می شود، مورد تایید مسئولین بهداشتی است و نیازی به استفاده از دستگاه های تصفیه آب نیست.

به گزارش وبدا، مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی با اعلام این خبر افزود: در اين فيلم های تبلیغاتی، آب آشامیدنی شبکه لوله کشی را با الكترودهاي تجاري ( آهن –آلومينيوم ) الکترولیز می کنند. آب دارای املاح با الکترودهای تجاری ( آهن و آلومینیوم ) باعث توليد رنگ و لجن در اثر آزادسازی يون های آلومينيوم و آهن شده و منجر به توليد آبی کدر و سياه می شود که به تصور اشتباه، ناخالصی های آب است در حالی که رسوبات تشکيل شده، ناشی از واکنش يون های آزاد شده از الکترودها با آب مورد آزمايش است و استفاده های سودجويانه از این الکترولیز می شود.

مرکز سلامت محیط و کار در ادامه این اطلاعیه افزوده است: تمام آب ها شامل آب های سطحی و زیرزمینی حاوی یون هایی مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، سولفات، کلرور، فلوراید و... هستند که عمدتا ناشی از انحلال مواد معدنی در آب بوده و وجود آن ها در صورتی که در محدوده مجاز باشند، برای سلامت مفید است.

در این اطلاعیه تاکید شده است: انتخاب نوع تصفیه آب بر اساس ویژگی های آن می باشد و این کار توسط متخصصین انجام می شود و برای آب هایی که در شبکه عمومی توسط شرکت های آب و فاضلاب تامین شده و توسط معاونت های بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور نظارت می شود نیازی به تصفیه آب اضافی نبوده و در صورت لزوم این کار توسط تامین کنندگان آب انجام می شود.

از طرف دیگر سامانه های تصفیه آب در شبکه های عمومی بطور دائم توسط کارشناسان شرکت های آب و فاضلاب و معاونت های بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور تحت کنترل و آزمایش قرار گرفته و نگهداری می شوند در صورتیکه در سامانه های تصفیه آب خانگی این کنترل ها انجام نشده و اگر به هر دلیلی دچار مشکل شوند آب بی کیفیت و بعضا آلوده در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: برخی از دستگاه های تصفیه آب، املاح آب را که برای سلامتی مفید هستند به شدت کاهش می دهند همچنین در صورت عدم نگهداری صحیح از این دستگاه ها بار میکروبی آن افزایش یافته و به دلیل حذف کلر آب می تواند با آلودگی ثانویه مواجه شود.

مرکز سلامت محیط و کار در این اطلاعیه به هموطنان توصیه کرده است: در مناطقی که آب توسط شرکت های آب و فاضلاب تامین شده و مورد تایید مسئولین بهداشتی است نیازی به استفاده از دستگاه های تصفیه آب نیست و وزارت بهداشت نیز هیچکدام از این دستگاه ها را مورد تایید قرار نداده و توصیه ای هم برای استفاده از آن ندارد./216/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ١٧ مهر ١٣٩٦ - ١٣:٣٢ / شماره خبر: ١٦٦٩٩٩ / تعداد نمايش: 2126

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج