وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت:

ایران، رتبه اول فراهم آوری و اهدای عضو در منطقه را داراست


رییس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت: کشور ایران حائز رتبه اول در منطقه و استان یزد در جایگاه دوم فراهم آوری و اهدای عضو در کشور قرار دارد.

به گزارش وبدا، محمد کاظمینی در دوره ی آموزش تخصصی اعضای پیوندی که هم اکنون در یزد در حال برگزاری است، با بیان این مطلب افزود: از مهمترین دستاوردهای پزشکی کشور بعد از انقلاب اسلامی ، وجود تیم های تخصصی و گسترش دانش و تکنولوژی اهدای عضو است.

وی خاطر نشان کرد: تعداد پیوند کلیه در سالهای اخیر افزایش یافته اما با توجه به رشد آمار بیماران پیوندی، نیازمند فرهنگ سازی و تعامل سازمانهای فرهنگ ساز در این زمینه هستیم.

رییس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت تصریح کرد: استان یزد از جایگاه ویژه ای در فراهم آوری و اهدای عضو برخوردار است و با ظرفیت سازی بهتر، این میزان می تواند به دو برابر میزان کنونی افزایش یابد و در سالهای اخیر تیم فراهم آوری
و اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی یزد اقدامات مطلوب و اثربخش انجام داده است.

مدیر عامل انجمن اهدای عضو ایرانیان هم در اولین دوره ی آموزش تخصصی و مدیریتی فراهم آوری اعضای پیوندی گفت: سالنامه حدود 900 مورد اهدای عضو در کشور انجام می شود که این رقم در مقابل 16 هزار مرگ میر ناشی از تصادفات و حدود هشت هزار مرگ مغزی از طرق دیگر، رقم پایینی است.

کتایون نجفی زاده افزود: تعداد نیازمندان به پیوند کلیه سالانه بالغ بر هفت هزار است که از این میزان، تعداد دو هزار و 500 نفر پیوند دریافت می کنند.

وی خاطر نشان کرد:سالانه 16 درصد بیماران دیالیزی فوت می شوند که با ظرفیت سازی و ترویج فرهنگ اهدای عضو می توان به طور چشمگیری این آمار را کاهش داد.

گفتنی است اولین دوره ی آموزش تخصصی و مدیریتی فراهم آوری اعضای پیوندی از امروز به مدت هفت روز با حضور مسئولین کشوری، استانی و دانشگاه در سالن همایش های باقرالعلوم یزد در حال برگزاری است. /143/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ١٧ مهر ١٣٩٦ - ١٣:٠٨ / شماره خبر: ١٦٦٩٩٤ / تعداد نمايش: 2009

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج