وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سازمان انتقال خون واردات و صادرات «خون» را تکذیب کرد

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران ضمن تکذیب برخی اخبار درباره واردات خون به کشور و ضمن گلایه از مرکز آمار گمرک به دلیل انتشار اخبار نادرست گفت: به دلیل مسائل اپیدمیولوژیک خاص هر کشور، واردات و صادرات خون در همه کشورها ممنوع است.

به گزارش وبدا به نقل از ایسنا، دکتر بشیر حاجی بیگی، با تکذیب اخبار منتشر شده درمورد واردات خون به کشور گفت: متاسفانه سال‌ هاست که این خبر توسط مرکز آمار گمرک اعلام می‌ شود و هر بار توضیحات مفصل سازمان انتقال خون ایران در این خصوص در رسانه ‌ها درج می‌ شود. ما از گمرک به دلیل انتشار اخبار نادرست در این زمینه گلایه ‌مندیم.

وی با بیان اینکه صادرات و واردات خون در دنیا به دلیل مسائل اپیدمیولوژیک هر کشور ممنوع است افزود: این آمار شاید مربوط به واردات کیسه‌ های خالی خون ‌گیری است و یا درباره خون ‌هایی است که جهت کشت میکروب و استفاده در آزمایشگاه‌ های تشخیص طبی استفاده می ‌شوند.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با تکذیب خبر واردات خون از سایر کشورها به ایران گفت: هر از چند گاهی شائبه ‌های بی اساسی در این باره در برخی رسانه‌ های مجازی و مکتوب درج می ‌شود. همچنان که در گذشته سازمان انتقال خون ایران به شائبه ‌های بی اساس درباره واردات خون یا صادرات آن پاسخ داده است اکنون هم به اطلاع می ‌رساند که از نظر پزشکی و به دلیل مسائل اپیدمیولوژیک خاص هر کشور جا به جایی خون از یک نقطه جهان به یک نقطه دیگر ممنوع است.

دکتر حاجی بیگی گفت: حوزه طب انتقال خون دارای مفاهیم و واژه‌ های تخصصی است که نیازمند دانش خاص خود است و عدم آگاهی از آن می ‌تواند منجر به گمراهی و برداشت ‌های نادرست شود.

وی با اشاره به آماری که در زمینه واردات خون از سوی مرکز آمار گمرک منتشر شده گفت: بررسی عناوین این آمارها نشان می ‌دهد آنچه در خبر به عنوان خون مطرح شده، فرآورده ‌ها و اقلام دارویی و کشت‌ های آزمایشگاهی مورد نیاز و سایر اقلام مشابه بوده و هیچ یک خون کامل نبوده ‌اند. هرچند که در لیست گمرک سر فصلی تحت عنوان واردات خون انسان و حیوان قرار گرفته است اما این موضوع فقط یک عنوان است و درست نیست.

دکتر حاجی بیگی تاکید کرد: سازمان انتقال خون ایران هرگونه واردات و صادرات خون را شدیدا تکذیب می ‌کند و انتظار دارد که در درج مطالب عملکرد مسئولانه تری وجود داشته باشد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ٢٢ تير ١٣٩٦ - ١٧:٠٢ / شماره خبر: ١٦٣٢٨٢ / تعداد نمايش: 2060

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج